Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Analizy AIF Kancelaria: Czy wysoki wskaźnik bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej oznacza trwałą zmianę na lepsze?

Wzrost wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalnościPo wielu miesiącach oczekiwania nadeszła pora, na którą wszyscy czekali. Wyniki badanego przez BIG InfoMonitor S.A. poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej są najwyższe od stycznia 2010 roku. Ta informacja napawa dużym optymizmem, ponieważ oznacza bardzo wyraźną poprawę nastrojów ekonomicznych, a co najważniejsze, ten stopniowy wzrost utrzymuje się już od około 6 miesięcy.

Obecnie wartość wspomnianego wskaźnika wynosi 14,11 pkt. i odnotował on wzrost, w porównaniu do wyników z czerwca, o 5 punktów, ale najistotniejszy jest fakt, że jest to najwyższy poziom od 3 lat. Na tak pozytywny wynik mają wpływ dobre rezultaty z różnych gałęzi gospodarki, ale przede wszystkim z budownictwa. Bardzo trudno jest oczywiście porównywać te efekty do poziomu z roku 2007 i 2008, kiedy to wskaźnik bezpieczeństwa prowadzenia działalności wynosił około 20-25 punktów, ale półroczna tendencja wzrostowa pokazuje, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko chwilowym odbiciem się od dna. Jeśli taka sytuacja będzie się cały czas utrzymywać, możemy liczyć się ze zwiększeniem zatrudnienia w firmach i podjęciem nowych inwestycji.

Jak już wspomniałam wcześniej, niemal każda, prócz turystycznej, branża odnotowała wzrost tego wskaźnika. W badaniach poszczególnych sektorów, przoduje branża budowlana ze wzrostem o około 11 punktów, która jeszcze kilka miesięcy temu nie mogła pochwalić się żadną poprawą. Oczywiście, te optymistyczne rezultaty nie przekładają się od razu i bezpośrednio na sytuację finansową wszystkich krajowych firm. Przedsiębiorcy nadal mają duże trudności w terminowym otrzymywaniu płatności i dla zdecydowanej większości jest to problem, który uniemożliwia płynne prowadzenie biznesu. Na szczęście odsetek przedsiębiorców, którzy zauważają ten kłopot również spada w porównaniu z badaniami sprzed kilku miesięcy. Coraz więcej firm wyżej ocenia możliwości kontrahentów co do regulowania swoich płatności o czasie. Minusem jest natomiast wzrost ilości przedsiębiorstw, które zadeklarowały, że posiadają dłużników na kwotę przewyższającą 100 tysięcy złotych.

– Bardzo optymistycznym sygnałem są tak wysokie wyniki wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ oznacza to, że sytuacja finansowa firm powinna się poprawić, a zatory płatnicze zmaleć. Jednak nadal trzeba być bardzo ostrożnym, sprawdzać swoich kontrahentów i samemu dbać o swój pozytywny wizerunek. Dobrze, że sytuacja zdaje się utrzymywać na wysokim poziomie, ale nie oznacza to nagłej możliwości odzyskania pieniędzy od kontrahentów. Profesjonalna windykacja wciąż jest niezbędna. – mówi Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelarii sp. z o.o.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej