Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Analizy AIF Kancelaria: Pierwsze oznaki poprawy sytuacji gospodarczej

Sytuacja dłużnikówAIF Kancelarii potwierdza, na podstawie badań Biura Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor S.A., że poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej wzrósł o 3 punkty w porównaniu z marcem tego roku. Nadal jest to jednak niższy wskaźnik niż w czerwcu 2012, ale wskazuje na pewną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców i zwiększającą się stabilizację. Duże polepszenie w ocenie bezpieczeństwa zanotowała przede wszystkim branża dostawców usług finansowych.

Początek roku 2013 był trudny dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Obecnie jednak sytuacja na rynku wydaje się być coraz lepsza, a o wzroście swojego bezpieczeństwa i stabilizacji mówią niemal wszystkie branże. Wyjątkiem jest sektor dostawców usług masowych, gdzie wskaźnik BIG spadł o 7 punktów. Również branża turystyczna jest dość specyficzna, ponieważ mimo, że od 2012 roku rośnie w niej regularność spłat zobowiązań, to i tak blisko 80 % przedsiębiorców z tego sektora narzeka na problemy finansowe. Trudnością, która dodatkowo wpływa na ciężką sytuację turystki, jest sezonowość oferowanych usług.

Już w marcu spodziewaliśmy się polepszenia sytuacji gospodarczej i wzrostu wskaźnika BIG, nawet mając na uwadze bardzo ostrożne wypowiedzi przedsiębiorców w tym temacie, którzy byli rozczarowani złą sytuacja na koniec 2012 roku i nie patrzyli optymistycznie w przyszłość. Ale powoli ta sytuacja ulega zmianie na lepsze i ponad 60 % firm bardzo wysoko ocenia zdolności finansowe swoich kontrahentów i ich możliwości terminowych spłat.

Oprócz ogólnego wzrostu wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, o 2 punkty wzrosła również grupa przedsiębiorców, którzy stwierdzili, że problem nieterminowych regulacji zobowiązań występuje rzadko. Jest już ponad 40 % firm, które właśnie tak uważają. Natomiast około 58 % przedsiębiorców uważa, że brak płatności w terminie nadal jest zjawiskiem częstym. Zwiększyła się natomiast liczb firm, która otrzymuje na czas ponad 75 % swoich należności i jest ich ponad 40 %. Systematycznie powiększa się również grono przedsiębiorców, którzy terminowo otrzymują ponad 90 % wierzytelności.

Zdecydowana większość przedsiębiorców uważa, że kryzys wyjątkowo negatywnie wpłynął na ich finanse i pozycję na rynku, a najbardziej odczuli to przedstawiciele branży finansowej. W poprzednich miesiącach sektor ten nie spodziewał się, aż takiego pogorszenia swojej sytuacji. Aktualnie jednak wszystko wskazuje na to, że pojawiły się pierwsze oznaki poprawiającej się sytuacji gospodarczej.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej