Skip to content

Analizy AIF: Sytuacja gospodarcza lepsza, ale zadłużenie nie znika

AIF Kancelaria analizy gospodarczeObecny poziom zadłużenia Polaków wynosi 40,89 miliardów złotych i jest to najwyższy od 7 lat wynik. W ostatnim kwartale kwota ta wzrosła o 1,07 %. Liczba dłużników na koniec czerwca wyniosła ponad 2 320 000.

Wzrost zadłużenia

Od dłuższego czasu wiele czynników wskazuje na poprawę sytuacji gospodarczej, ale mimo to od dwóch lat zadłużenie ciągle wzrasta, łącznie już o 13,34 %, czyli o 4,81 miliarda złotych. To oznacza, że ożywienie gospodarcze nie przełożyło się jeszcze na nastroje konsumenckie i zawartość portfela przeciętnego Polaka. Jednak dalszy progres ekonomiczny musi w końcu pozytywnie wpłynąć na nasze finanse i pozwoli na spłatę zadłużeń. Szczególnie, że większość przeterminowanych należności to stosunkowo niewielkie kwoty, poniżej 5 tysięcy złotych. Odnotowano wzrost ilości takich zadłużeń o 1 %, co może wynikać, że zadłużeni najpierw spłacają raty kredytów hipotecznych, a dopiero potem mniejsze raty kredytów konsumpcyjnych.

Mniej dłużników

Zadłużenie, co prawda wzrosło, ale zmniejszyła się za to liczba dłużników. Badania ostatniego kwartału pokazują, że jest ich ponad 13 tysięcy mniej. To spadek rzędu 0,01 %.  Choć to niewielka wartość, jest to na pewno dobry prognostyk.

Jeśli chodzi natomiast o średnie zadłużenie Polaków, to wzrosło ono w porównaniu do maja o 1,65 %, czyli o kwotę 285 zł osiągając wartość 17 585 zł.

Gdzie mieszkają dłużnicy

AIF Kancelaria analizy gospodarczeBiorąc pod uwagę miejsce zamieszkania dłużników, to niewiele zmieniło się od ostatnich badań. Nadal najwyższy poziom zadłużenia oraz największa liczba dłużników zamieszkuje na Śląsku. Zalegających z płatnościami na łączną kwotę 7,8 miliarda złotych jest tam ponad 330 tysięcy osób. Stanowi to prawie 1/5 całego krajowego zadłużenia.

Porównując bieżące wyniki do tych z ostatniego badania można stwierdzić, że nie zwiększyła się liczba klientów podwyższonego ryzyka przypadający na 1000 mieszkańców i wskaźnik ten wynosi 6,1 %. Co ciekawe, więcej osób zalegających z płatnościami zamieszkuje tereny województw położonych w zachodniej części kraju. Osoba o największym zadłużeniu mieszka w województwie mazowieckim i jej łączny dług wynosi obecnie ponad 113 milionów złotych i ciągle rośnie.

Paulina Milka