Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Biuro podroży nie dla wszystkich

Biuro podróży to luksus, na jaki może pozwolić sobie 20 % z nas. Czy zawsze jednak sprawdzamy wiarygodność tour operatora?

Na wakacyjny urlop organizowany samodzielnie wybiera się prawie połowa Polaków. Tylko 1/5 naszych rodaków często korzysta z ofert biur podróży. Na szczęście większość z tych, którzy podróżują z tour operatorem, weryfikuje jego rzetelność.

Powyższe wyniki to efekt badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor SA i BIK pod nazwą „Wyjazdy Polaków”. Ankieta wykazała również, że tylko 6 % z nas zawsze zwraca się do biura podróży, gdy chce wyjechać na letni wypoczynek. 14 % z respondentów wskazało, że korzysta z usług biur często, choć nie zawsze, a 30 % robi to okazjonalnie. W ubiegłym roku na jakiekolwiek wakacje wyjechało niemal 60 % Polaków między 25 a 60 rokiem życia. Ta wartość ma odzwierciedlenie w danych GUSu o dochodach i warunkach życia, z którego wynika, że prawie 40 % z nas nie może pozwolić sobie nawet na tygodniowy wyjazd. To, że tylko 20 % ankietowanych deklaruje współpracę z biurami podróży nie dziwi, ponieważ zorganizowany wypoczynek jest zazwyczaj droższy niż samodzielnie zaplanowane wakacje.

A dla kogo biuro podróży?

Na wybór wakacji z organizatorem wpływa wykształcenie, wiek i zarobki urlopowiczów. Nie ma znaczenia natomiast fakt posiadania oraz liczba dzieci. Statystycznie osoba, która decyduje się na biuro podróży to 45-letni mężczyzna z zarobkiem powyżej 5 tysięcy złotych netto. Najliczniejsza grupa podróżująca w ten sposób, zawsze lub często, to wczasowicze między 45 a 60 rokiem życia.

Biuro podróży nie dla wszystkich

Osoby, które zarabiają do 2 tysięcy złotych netto to zazwyczaj te, które organizują letnie wakacje same. Również ci z wykształceniem niższym i zawodowym zasadniczo nie korzystają z tour operatorów. Wczasowicze w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat także robią to rzadziej niż ci starsi. Za samodzielnie zorganizowanymi wakacjami częściej opowiadają się panie niż panowie.

Sprawdź biuro podróży

60 % z urlopowiczów, którzy zdecydowali się na biuro podróży sprawdza operatora, z którym ma zamiar wyjechać na wakacje. Nie robi tego natomiast niecałe 10 %. Mniej ostrożni w weryfikacji biur podróży są osoby o niższym wykształceniu oraz mężczyźni. Najistotniejsze i najpopularniejsze źródło wiedzy o organizatorze wczasów to Internet, z którego w celu sprawdzenia rzetelności korzysta 77 % z turystów. Połowa z nas podpytuje o biuro podróży wśród rodziny i przyjaciół. Rzadziej (około 30 % z nas) zaglądamy do Polskiej Izby Turystyki, Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych czy na czarne listy dłużników. Duża rozwaga w zawiązywaniu umowy z organizatorem jest teraz szczególnie wskazana patrząc na trudną sytuację polityczną na świecie. Biura podróży specjalizujące się w wycieczkach do krajów, które obecnie są uznawane za niebezpieczne mogą mieć problemy finansowe.

Paulina Milka

AIF Kancelaria sp. z o.o.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej