Skip to content

Co może zyskać wierzyciel, składając pozew o rozdzielność majątkową

pozew o rozdzielność majątkową

pozew o rozdzielność majątkowąBardzo często prowadząc egzekucję komorniczą wierzyciel spotyka się z sytuacją, kiedy pomimo posiadanego przez dłużnika majątku o znacznej wartości nie można z niego prowadzic egzekucji komorniczej. Najczęściej jest to nieruchomość lub samochód, którego właścicielami jest dłużnik i jego małżonka/małżonek. Najczęściej niemożliwe jest, aby wierzyciel mógł w takiej sytuacji uzyskać klauzulę na małżonka.

Sposobem na to jest ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej na drodze powództwa sądowego.

Ustawodawca, w celu ochrony rodziny dłużnika, wprowadził przepis, który uniemożliwia uzyskanie klauzuli wykonalnosci na małżonka, jeżeli małżonek dłużnika nie wyraził pisemnej zgody na zaciągnięcie zobowiązania. Wierzyciel może prowadzić egzekucję z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład majątku osobistego dłużnika.

Dla równowagi umożliwiono jednak wierzycielowi wystąpienie do sądu o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej i dokonaniu podziału majątku. W postepowaniu tym należy uprawdopodobnić, że zaspokojenie wierzytelności wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Po uzyskaniu tego orzeczenia wierzyciel będzie mógł prowadzić egzekucję ze składników majątku, które wejdą do majątku osobistego dłużnika, a które nie mogły być zajęte w drodze egzekucji z uwagi na to, że stanowiły majątek wspólny dłużnika i jego małżonka.

Więcej informacji praktycznych w dziale: Strategie

– dokładny opis procedury

– jakie dokumenty będą potrzebne

– podstawy prawne

– przykładowa sprawa