Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Długi czynszowe coraz większe

Długi czynszowe coraz większe

W ciągu 3 ostatnich lat zadłużenie z tytułu niepłaconych czynszów wzrosło o ponad 100 milionów złotych. Obecnie lokatorzy są winni spółdzielniom około 400 milionów złotych. Ponad 82 % to długi mieszkańców, pozostałe należą do przedsiębiorców.

Zadłużenie czynszowe

Na podstawie analizy sporządzonej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów można zauważyć, że przeciętna polska rodzina płaci miesięcznie 8 różnych rachunków na łączną kwotę ponad 900 złotych. Połowa tej kwoty, a dokładnie 464 złotych stanowi czynsz. Biorąc pod uwagę średnie zadłużenie lokatorskie wynoszące 11 788 złotych łatwo policzyć, że statystyczny dłużnik zalega z opłatami za czynsz od ponad 25 miesięcy. Rekordowymi lokatorami, którzy nie płacą swoich zobowiązań za mieszkanie są mieszkańcy województwa opolskiego, których zadłużenie osiągnęło 16 012 złotych. Zaraz za nimi plasują się lokatorzy z Podkarpacia z długiem 15 989 złotych oraz z Dolnego Śląska zalegający na 14 461 złotych. Jeśli chodzi o liczbę takich dłużników, to najwięcej (23%) ich mieszka w województwie śląskim, następnie na Dolnym Śląsku (17,2%) oraz na Mazowszu (11,7%). Są także pojedyncze osoby, których zadłużenie osiągnęło już wartość dużego mieszkania w większym mieście. Taką niechlubną rekordzistką jest kobieta po 60 – tce mieszkająca w województwie zachodniopomorskim. Ma do oddania ponad 340 tysięcy złotych. Na drugim miejscu tej czarnej listy jest 57-letni mężczyzna z Małopolski, którego zadłużenie sięgnęło 335 tysiąca złotych. Tak ogromne kwoty wynikają z niepłacenia czynszu od wielu lat. Ponad połowa łącznego zadłużenia czynszowego należy do mieszkańców województwa śląskiego (ponad 70 milionów złotych), dolnośląskiego (ponad 66 milionów złotych) i mazowieckiego (ponad 42 miliony złotych). Na przeciwległym biegunie znajdują się osoby z województwa lubuskiego. Ich zadłużenie to niecałe 900 tysięcy złotych.

Czemu nie płacimy czynszu

A jak postrzegani są czynszowi dłużnicy? Okazuje się, że zdecydowana większość z nas jest bardzo wyrozumiała dla osób, które nie opłacają czynszu. Jedynie 12 % ankietowanych nie znajduje żadnego usprawiedliwienia dla takich dłużników. Powody niepłacenia opłat mieszkaniowych, które są wskazywane przez lokatorów to niewystarczające dochody, brak pracy lub nagły wypadek. Niektórym natomiast zwyczajnie zdarza się zapomnieć o zapłaceniu czynszu. A jak widzą to firmy windykacyjne, które egzekwują długi dla spółdzielni? Według nich dłużnicy przesuwają płatności za czynsz na kolejny miesiąc traktując to jako formę kredytu i myśląc, że takie opóźnienie w płacenie nie niesie za sobą konsekwencji. Ale takie przenoszenie czynszu na kolejny miesiąc prowadzi do coraz większej kumulacji zadłużenia, którego za kilka miesięcy nie będzie można już spłacić. Do kwoty należności głównej będzie trzeba wówczas doliczyć również odsetki oraz koszty windykacji. Powodem niepłacenia bywa również niewiedza właściciela mieszkania o tym, że lokatorzy, którym wynajął mieszkanie nie płacą czynszu. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji to właściciel mieszkania, a nie wynajmujący staje się dłużnikiem, więc należy pilnować osób wynajmujących, aby spełniali swoje obowiązki i opłacali wszystkie rachunki, również te za czynsz.

Nie tylko konsumenci nie płacą

Nie tylko konsumenci nie płacą czynszu. Ponad 70 milionów zadłużenia czynszowego należy do przedsiębiorców, a niechlubnym rekordzistą z długiem na ponad 832 tysiące złotych jest jednoosobowa firma z Małopolski. 70 % takich dłużników stanowią spółki i instytucje, pozostali to osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Tych ostatnich jest mniej, ponieważ zazwyczaj wynajmują oni małe lokale, więc w razie braku płatności jest to od razu zauważane przez spółdzielnię, która nie obawia się stracić najemcy, ponieważ na niewielkie lokum dużo łatwiej znaleźć chętnego. Inaczej jest w przypadku spółek i instytucji, które wynajmują duże pomieszczenia , które trudniej wynająć. Nawet gdy spółka przestaje płacić, spółdzielnia nie reaguje od razu i wyznacza więcej czasu na spłatę, ponieważ wie, że będzie miała trudności w znalezieniu chętnego do wynajmu dużego lokalu. Najwięcej zaległości czynszowych mają firmy z Mazowsza, Śląska i Dolnego Śląska. Średnia wartość takiego zadłużenia to ponad 13 400 złotych. Najgorzej wypada województwo wielkopolskie, w którym średni dług opiewa na ponad 24 tysiące oraz województwo dolnośląskie z długiem na ponad 20 tysięcy złotych.

Odpowiedzialność rodziny dłużnika

Nie wszyscy zadłużeni zdają sobie sprawę, że nie tylko oni odpowiadają za swoje długi. Za zaległości czynszowe odpowiadają solidarnie wraz z dłużnikiem pełnoletnie osoby stale z nim zamieszkujące. A więc brak płatności może stać się problemem całej rodziny. Spółdzielnie mogą korzystać z możliwości wpisywania niepłacących na czarne listy dłużników oraz zlecać egzekucję długu firmom windykacyjnym. Następnymi etapami jest postępowanie sądowe i egzekucyjne, w trakcie którego dług powiększa się o koszty sądowe i komornicze. Możliwe jest również wszczęcie postępowania mające na celu eksmisję dłużnika.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej