Skip to content

Dłużnik nie odbiera telefonu? Nie zwlekaj, zabezpiecz skutecznie swoje roszczenia!

no-money-2070384_960_720Wierzyciele już nie muszą obawiać się skuteczności egzekwowania należności od dłużnika. Istnieje kilka sposobów na skuteczne zabezpieczenie należnych roszczeń i usprawnienie późniejszej egzekucji. O czym mowa? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do dalszej części artykułu.

Remedium na nierzetelnego kontrahenta

Dłużnik, który ucieka od zapłaty swoich zobowiązań, jest prawdziwym utrapieniem dla wielu polskich przedsiębiorców. Wierzyciele nie bez powodu mają obawy, czy ich roszczenie pieniężne zostanie skutecznie wyegzekwowane. Kiedy dłużnik przestaje odbierać telefon i korespondencję listowną, jedyną nadzieją staje się wkroczenie na ścieżkę sądową. Niestety, odległe terminy rozpraw uniemożliwiają szybkie rozwiązanie sprawy. Nie zapominajmy, że czas zawsze działa na niekorzyść wierzyciela, dając dłużnikowi znaczne pole do nadużyć. W tym czasie nierzetelny kontrahent może dalej zadłużać się u innych przedsiębiorców, a nawet upłynnić skutecznie swój majątek. Czy wierzyciele, którzy znaleźli się w tak trudnej sytuacji są skazani na nieodzyskanie należnych pieniędzy? Nie! Metodą na skuteczne wyegzekwowanie środków jest prawidłowe zabezpieczenie roszczeń.

Zabezpieczenie roszczeń sposobem na szybkie odzyskanie pieniędzy

Wierzyciele, którzy obawiają się, że ich należność nie zostanie wyegzekwowana od dłużnika, mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Jak stanowi art. 747 Kodeksu postępowania cywilnego ochronę należności można poczynić na kilka sposobów m. in.

  • zajęcie ruchomości np. wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych dłużnika

  • nałożenie na nieruchomość dłużnika hipoteki przymusowej

  • zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem, gospodarstwem rolnym dłużnika

  • zakaz zbywania spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu

Ochrona roszczeń następuje na podstawie wniosku o udzielenie zabezpieczenia. W dokumencie tym należy wykazać dowody oraz okoliczności, które wskazują na konieczność nałożenia takiej ochrony. Warto podkreślić, że wierzyciel ma prawo wyboru, o jaki rodzaj zabezpieczenia się ubiega, a dodatkowo ma możliwość skorzystania z kilku sposobów naraz. Decyzję w sprawie złożonego wniosku wydaje zawsze sąd na posiedzeniu niejawnym.

Nie warto skazywać się na bezskuteczną egzekucję długu. Jeśli dłużnik ucieka od dobrowolnej spłaty należności, wskazane jest zabezpieczyć należne pieniądze. Kancelaria prawna AIF posiada wieloletnie doświadczenie w skutecznej reprezentacji wierzycieli w postępowaniu sądowym. Nasi prawnicy zadbają, by rzetelnie zabezpieczyć Państwa należność i doprowadzić do szybkiej spłaty zobowiązania. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej analizy sprawy. Na podstawie przesłanych dokumentów nakreślimy możliwości ochrony wierzytelności, jakie widzimy w Państwa sprawie. Służymy swoją pomocą przy skutecznej i szybkiej windykacji należności.