Wierzyciele żywią nadzieje, że windykacja polubowna nakłoni dłużnika do szybkiej spłaty należności. W wielu przypadkach negocjacje z feralnym kontrahentem przynoszą efekty i pieniądze pojawiają się na koncie. Niestety czasami nawet bardzo doświadczony windykator nie może nakłonić dłużnika do spłaty swoich zobowiązań. Kiedy po kolejnym wezwaniu do zapłaty kontrahent nie reaguje niezbędne okazuje się skierowanie sprawy do sądu.
Zgodnie z literą prawa wierzyciel ma prawo dochodzenia zapłaty przed sądem stacjonarnym lub elektronicznym. Wybierając pierwsze rozwiązanie przepisy przewidują klasyczną ścieżkę prowadzenia postępowania w trzech trybach: upominawczym, nakazowym i uproszczonym. Czy charakteryzują się te rozwiązania? Nasza kancelaria windykacyjna wyjaśnia pokrótce każde z nich.
Postępowanie upominawcze – ta egzekucja sądowa jest bardzo podobna do postępowania nakazowego. Sprawa rozpoznawana jest bez udziały stron i obejmuje głównie roszczenia o zapłatę należności pieniężnych. Wierzyciel chcący skorzystać z postępowania upominawczego ma obowiązek udokumentowania dochodzonych roszczeń. Materiał dowodowy nie może budzić żadnych wątpliwości sądu. Ta windykacja sądowa kończy się wydaniem nakazu zapłaty, od którego pozwany może wnieść sprzeciw w ciągu 14 dni.