Skip to content

Dziadkowie na kredycie

Jak wynika z danych biura Informacji kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor S.A. ponad 5,5 miliona osób w wieku powyżej 55 lat posiada kredyty bankowe. Ich łączna wartość wynosi prawie 80 miliardów złotych. To 13 % kwoty wszystkich kredytów zaciągniętych w Polsce. Ponad 10 % z grupy osób w tym wieku wzięło pożyczkę w ciągu ostatniego roku, a co 10 dziadek lub babcia zakupiło jakiś produkt na raty. Jak widać, pokolenie współczesnych dziadków jest bardzo aktywne, również w sferze finansowej.

Seniorzy aktywni finansowo

Współczesny wizerunek seniorów bardzo różni się od tego, jak postrzegaliśmy babcie i dziadków jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Obecni dziadkowie to osoby bardzo aktywne, również zawodowo i finansowo, oraz wciąż podejmujące ważne decyzje ekonomiczne. Na 11 milionów Polaków powyżej 55 roku życia prawie połowa z nich zaciągnęła kredyt bankowy. To oznacza, że jeśli chodzi o pożyczki lub zakupy ratalne, to wiek nie gra żadnej roli i seniorzy korzystają z różnych produktów bankowych tak samo często jako osoby młodsze. Babcie i dziadkowie są jednak w grupie, która częściej zaciąga zobowiązania na stosunkowo niewielkie kwoty, do 5 tysięcy złotych. Najczęściej osoby z tej grupy wiekowej biorą pożyczki gotówkowe, a ich średnie zadłużenie to niecałe 14 tysięcy złotych.

Dziadek i karta

Jeśli chodzi o korzystanie z kart kredytowych i debetowych, to na 46% wszystkich Polaków, którzy posiadają takie karty – 40 % to właśnie seniorzy. Spośród niecałych 30 % Polaków, którzy używają kart zbliżeniowo, 19 % to osoby powyżej 55 roku życia.

Uczciwi płatnicy

Statystyki pokazują, że seniorzy są dużo bardziej rzetelnymi i uczciwymi płatnikami niż osoby z młodszych przedziałów wiekowych. Czują większą odpowiedzialność za podejmowane decyzje, doceniają wartość pieniądza i nie wydają lekkomyślnie. Tylko około 240 tysięcy seniorów nie spłaca swoich zobowiązań w terminie, ale stanowią one jedynie 3,5 % całego zadłużenia wszystkich Polaków. Większość z tego zadłużenia nie dotyczy płatności za produkty bankowe, tylko np. niezapłaconych rachunków mieszkaniowych. Najwięcej zadłużonych babć i dziadków mieszka w rejonie województwa śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Mimo, iż w każdym przedziale wiekowym znajdują się dłużnicy, to osoby powyżej 55 roku życia stanowią godną zaufania i uczciwą grupę dla instytucji finansowych.

Paulina Milka