Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

E-Sąd czy Sąd zwykły? Zdaj się na zalecenia AIF Kancelaria

aif33
Istnieje kilka możliwości odzyskiwania wierzytelności od nierzetelnych kontrahentów. Bardzo istotną „ścieżką” w tym procesie jest windykacja sądowa. Wierzyciele mają możliwość uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu elektronicznym tzw. E-Sądzie lub sądzie zwykłym. Na jakie rozwiązanie warto postawić? Jak wygląda procedura w sądzie elektronicznym? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te istotne pytania.

Sąd elektroniczny jest sposobem na szybki i tani nakaz zapłaty

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze umożliwia wierzycielowi uzyskanie nakazu zapłaty za pośrednictwem internetu. Główną zaletą E-Sądu jest znaczące obniżenie kosztów windykacyjnych, gdyż opłata sądowa wynosi tylko 1,25% należności głównej (w przypadku sądów tradycyjnych jest to aż 5%!). W EPU nie ma konieczności załączania dowodów do pozwu. Uproszczone kwestie formalne niwelują ryzyko błędów i przedłużenie trwania procedury. Wierzyciel nie musi uczestniczyć w stresujących rozprawach sądowych. AIF Kancelaria posiada bogate doświadczenie w reprezentacji Klientów w sprawach toczących się w EPU. W Państwa imieniu załatwiamy wszelkie formalności, by pomyślnie zakończyć postępowanie. Zawsze rekomendujemy naszym Klientom skorzystanie z E-Sądu, gdyż jest to prosty i tani sposób na odzyskiwanie wierzytelności. Nie warto od razu kierować sprawy do sądu zwykłego, EPU powinno zawsze rozpoczynać Państwa drogę do uzyskania nakazu zapłaty!

Procedura przekazania sprawy do sądu właściwego

Każde rozwiązanie prawne posiada swoje wady i zalety, nie inaczej jest w przypadku EPU. Choć tutaj liczba korzyści przemawia nad mankamentami, należy wspomnieć o procedurze po przekazaniu sprawy do sądu właściwego. Gdy E-Sąd stwierdzi brak podstaw do wydania nakazu zapłaty (np. roszczenie jest bezzasadne, okoliczności budzą znaczące wątpliwości, nie ma możliwości wskazania miejsca pobytu pozwanego lub brak możliwości doręczenia nakazu) to przekazuje sprawę do rozpatrzenia do sądu miejscowego. Należy podkreślić, że EPU nie uzasadnia podstaw przekazania sprawy. W dużej mierze zależy to zatem od uznania sędziego prowadzącego postępowanie. Kiedy dokumenty zostaną przeniesione do sądu właściwego, powód, otrzymując wezwanie ma obowiązek usunięcia braków formalnych i uzupełnienia pozwu w sposób właściwy dla rodzaju postępowania. Ponadto w terminie dwóch tygodni:

 • musi wnieść pełnomocnictwo, opłatę sądową od niego w wysokości 17 zł.

 • uiścić opłatę od pozwu – w sytuacji braku podstaw do wydania nakazu należy dopłacić 3,75% należności głównej. Gdy pozwany wniósł sprzeciw od nakazu powód jest zwolniony z dodatkowej opłaty

 • złożyć odpis z załącznikami – dokument musi być doręczony stronie pozwanej.

Postępowanie w sądzie tradycyjnym jest dość czasochłonne i jak widać generuje koszty. Dlatego jako kancelaria z wieloletnim doświadczeniem zalecamy w pierwszej kolejności kierowanie spraw do EPU, by zakończyć sprawnie całą procedurę i uzyskać nakaz zapłaty. W przypadku pytań, wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Służymy swoją pomocą przy prowadzeniu postępowania sądowego. Profesjonalne odzyskiwanie wierzytelności to najlepszy sposób na uzyskanie nakazu zapłaty bez nerwów i zbędnych kosztów.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej