Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Egzekucja komornicza bez tajemnic! Sprawdź, jak prowadzić windykację z komornikiem

egzekucja-komornicza

Wygrywając postępowanie sądowe wierzyciel wkracza na ostatni etap dochodzenia należności. Mowa o egzekucji komorniczej, która dzięki możliwości zastosowania przymusu względem dłużnika daje znaczne szanse na odzyskanie środków pieniężnych. Komornik jest bardzo skutecznym „narzędziem” w egzekwowaniu długów. Niestety współpraca z nim nastręcza wierzycielom nadal wielu problemów. Sednem tych kłopotów jest brak elementarnej wiedzy o uprawnieniach i możliwościach jakie posiada komornik. Dla usprawnienia odzyskiwania długów opowiemy, jak skutecznie prowadzić egzekucję komorniczą.

Kim jest komornik sądowy?

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy danym sądzie rejonowym. Jego zadaniem jest wykonywanie rozstrzygnięć sądowych o roszczeniach cywilnych. Zgodnie z literą prawa komornik może za pomocą środków przymusu doprowadzić do realizacji wyroku, działanie to popularnie nazywane jest egzekucją komorniczą. Ma on, bowiem możliwość zajmowania majątku dłużnika w celu realizacji zobowiązań względem wierzyciela. Egzekucja wierzytelności odbywa się zawsze na podstawie tytułu wykonawczego, który opatrzony jest w klauzulę wykonalności (m. in. orzeczenie sądowe, ugoda sądowa, ugoda pozasądowa, akt notarialny).

Jak zlecić prowadzenie sprawy komornikowi?

Egzekucja komornicza może być prowadzona tylko w przypadku złożenia takowego żądania we wniosku do konkretnego komornika. Dokument ten możemy uzyskać w kancelariach komorniczych lub za pośrednictwem internetu. Wierzyciel ma prawo wyboru dowolnego komornika na terytorium Polski. Wyjątek stanowi prowadzenie egzekucji z nieruchomości, gdyż taką możliwość posiadają jedynie komornicy właściwi rewirem. Wypełniając wniosek należy określić dochodzoną kwotę pieniężną, a także wskazać datę, od której należy liczyć odsetki. W dokumencie warto, również wskazać sposoby odzyskiwania należności. Należy podkreślić, że komornik może działać jedynie w zgodzie ze sposobami egzekucji wskazanymi przez wierzyciela. Nie może zajmować majątku, którego nie uwzględniliśmy we wniosku. Dlatego obowiązkiem wierzyciela jest obszerne wskazanie składników majątkowych dłużnika.

Poszukiwanie majątku dłużnika kluczem do sukcesu

Ogromnym problemem wierzycieli jest nieznajomość majątku nierzetelnego kontrahenta. Brak wiedzy w tym obszarze sprawia, że egzekucja komornicza okazuje się bezskuteczna. Dlatego przed zleceniem sprawy do komornika warto rozważyć dokonanie wywiadu gospodarczego w kancelarii windykacyjnej. Specjaliści mogą dotrzeć do informacji niejawnych, które skutkować będą dokładnym nakreśleniem ruchomości i nieruchomości należących do dłużnika. Posiadając gotową listę składników majątkowych możemy zdecydowanie usprawnić prowadzenie egzekucji komorniczej. Wierzyciel ma też prawo zlecenia komornikowi wystosowania zapytań do ZUS, US i banków znajdujących się w systemie OGNIVO. Jeśli zostaną ustalone nadwyżki w podatku, wolne środki na kontach lub świadczenia pobierane od ZUS, komornik będzie mógł zabezpieczyć te składniki na poczet roszczeń wierzyciela. Komornik sądowy to bardzo skuteczny sposób na dochodzenie wierzytelności od dłużnika, warto jednak prowadzić z nim egzekucję w sposób przemyślany.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej