Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Gdy pracodawca nie płaci

Gdy pracodawca nie płaci

Zdecydowana większość z nas nie znajduje żadnego usprawiedliwienia dla niewypłacania wynagrodzenia pracownikom. Mimo to, cały czas zdarza się, że pracodawcy nie wypłacają pensji w terminie, a średnia wartość niewypłaconych pieniędzy to około 11,5 tysiąca złotych.

Przyczyny niepłacenia pracownikom

Badanie o pracodawcach i wynagrodzeniach przeprowadziła na zlecenia Krajowego Rejestru Długów firma TNS Polska. Według tej analizy aż 73 % z nas stwierdziło, że głównym obowiązkiem pracodawcy względem pracowników jest terminowa wypłata pensji niezależnie od okoliczności i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla sytuacji, w której stałoby się inaczej. Pewna część z ankietowanych miała nieco więcej zrozumienia dla niepłacącego pracodawcy, ale jedynie wówczas, gdy przyczyna takiego stanu jest bardzo trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Tylko 14 % respondentów wskazało zatory płatnicze, czyli niepłacenie przez kontrahentów pracodawcy jako uzasadniony powód braku zapłaty pracownikom. Natomiast tylko 8 % zgodziłoby się z sytuacją, w której pieniądze odłożone na wypłaty wynagrodzeń zostały przeznaczone na ratowanie firmy przed upadłością. Inne przyczyny, takie jak np. spowolnienie  gospodarcze czy koszty inwestycji zostały wskazane jedynie przez bardzo niewielki odsetek badanych.

Pozew przeciwko pracodawcy

Państwowa Inspekcja Pracy w ubiegłym roku odnotowała opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń na łączną kwotę ponad 171 milionów złotych. Pracownicy, którzy nie otrzymują pieniędzy czują się bezradni w takich sytuacjach, nie znają swoich praw i pozostają bierni. Jako pracownicy mamy wobec swojego pracodawcy różne obowiązki, ale ma je wobec nas również nasz pracodawca, a wypłata wynagrodzenia w terminie jest jednym z nich. Gdy pracodawca ociąga się z wypłatą pieniędzy powinniśmy wezwać go pisemnie do zapłaty, a gdy nie przyniesie to rezultatu – skierować pozew do sądu pracy. Za opóźnienie w wypłacie należą się odsetki ustawowe, a im szybciej uzyskamy wyrok tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy. Skierowanie sprawy do sądu nie musi się wiązać z wypowiedzeniem umowy o pracę przez którąkolwiek ze stron czy też rozwiązaniem umowy. Posiadając wyrok wobec pracodawcy możemy wpisać go do biura informacji gospodarczej, co będzie sygnałem ostrzegawczym i dla partnerów biznesowych i dla przyszłych kandydatów do pracy.

Brak wypłaty może być spowodowane przez różne czynniki, jednak zazwyczaj firmy, które niechętnie płacą swoim kontrahentom również wypłaty dla pracowników ustawiają nisko w hierarchii swoich płatności. Cokolwiek jest przyczyną nieotrzymania pieniędzy nie powinniśmy zbyt długo czekać z podjęciem bardziej radykalnych kroków. Niechlubny rekordzista ma do oddania jednemu swojemu podwładnemu 80 tysięcy złotych!

Przemiany na rynku pracy

Nasz rynek pracy przeszedł długą i krętą drogę od czasów nastąpienia kapitalizmu. Na początku przemian ustrojowych do polskich przedsiębiorców przylgnął wizerunek wyzyskujących pracowników prywaciarzy i cały czas muszą oni zmagać się z tą łatką. Nowe przepisy prawa pracy oraz propracownicze standardy sprawiają, że powoli odchodzą oni od tego krzywdzącego podwładnych modelu, ale dalej najwięcej zależy właśnie od nich – pracodawców. Co prawda, nadal uważamy, że poziom wynagrodzeń w Polsce jest niski, ale to brak wypłat jest łamaniem praw pracowniczych.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej