Skip to content

Jak uzyskać godne odszkodowanie za złamanie z polisy OC?

Odszkodowanie za złamanieWypadki komunikacyjne potrafią mieć bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia poszkodowanych. Bardzo częstym urazem w feralnych zdarzenia drogowych są złamania kości polegające na częściowym lub całkowitym przerwaniu jej ciągłości. Osoby doznające, tak poważnych urazów zgodnie z literą prawa mogą dochodzić odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Jak jednak prawidłowo udokumentować szkodę? I jak dochodzić godnej rekompensaty za złamanie? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dalszej części tekstu.

Jakich roszczeń może dochodzić poszkodowany z OC sprawcy?

Podmiotem zobowiązanym do wypłaty rekompensaty za złamanie kości na skutek wypadku komunikacyjnego jest zawsze ubezpieczyciel, u którego sprawca zdarzenia zakupił polisę OC. Złamanie może być poważnym urazem, który może dawać się we znaki nawet w przyszłości. Nic też dziwnego, że katalog roszczeń odszkodowawczych należnych za złamanie jest bardzo szeroki i w zależności od sytuacji faktycznej może obejmować:

  • zwrot kosztów leczenia – poszkodowany może dochodzić zwrotu wszelkich kosztów związanych z leczeniem powypadkowym
  • zwrot kosztów rehabilitacji – wydatki poniesione na rehabilitację podlegają zwrotowi z OC sprawcy
  • zwrot kosztów obejmujący inne wydatki poniesione w związku ze zdarzeniem – wszelkie inne koszty poniesione na skutek następstw wypadku podlegają zwrotowi np. koszty transportu do placówek medycznych
  • wyrównanie z tytułu utraconego dochodu – poszkodowani, którzy utracą dochód w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim lub braku możliwości wykonywania innej pracy mają prawo do dochodzenia stosownego wyrównania.
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – to próba rekompensaty za poniesiony ból i cierpienie fizyczne, psychiczne. W ramach tego świadczenia poszkodowani mogą zawalczyć o bardzo wysokie stawki pieniężne, które mają na celu zrekompensować poniesione strat moralne.
  • renta – cykliczne świadczenie wypłacane, gdy złamanie kości skutkowało trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Jak dochodzić należnych roszczeń odszkodowawczych?

Odszkodowania z OC nie są wypłacane automatycznie. Poszkodowany po zdarzeniu powinien gromadzić wszelką dokumentację dotyczącą wypadku i przebiegu leczenia. Zebrane dokumenty stanowią cenny dowód przy dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Poszkodowany jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem odszkodowawczym do właściwego ubezpieczyciela. W dokumencie tym należy rzetelnie opisać, jakich roszczeń dochodzimy i podać konkretne kwoty pieniężne, które rekompensują poniesioną szkodę. Uzasadnienie wniosku musi być sporządzone w sposób rzetelny i skrupulatny. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji przyznającej lub odmawiającej wypłaty odszkodowania. Należy podkreślić, że poszkodowani nie muszą samodzielnie zmagać się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Oddając sprawę w ręce kancelarii otrzymują kompleksową reprezentację na każdym etapie. Jak pokazują nasze statystyki uzyskujemy o 60% wyższe odszkodowania, niż poszkodowani dochodzący roszczeń samodzielnie. Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami, a nakreślimy bezpłatnie i niezobowiązująco, jakie możliwości odszkodowawcze widzimy w Twojej sprawie!