Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Jak wygląda odzyskiwanie długu w przypadku śmierci dłużnika? Poznaj kluczowe informacje

Wierzyciele bardzo często żyją w błędnym przekonaniu, że po śmierci dłużnika nie odzyskają zaległych należności pieniężnych. Na szczęście prawo przewidziało sytuacje z nagłym zgonem. To, że dłużnik umiera nie oznacza, że długi przestają istnieć. Kluczową rolę pełnią tutaj spadkobiercy! Przeczytaj niniejszy artykuł i uzyskaj niezbędne informacje w kwestii dochodzenia roszczeń pieniężnych od zmarłej osoby.

Sprawdź jaki wpływ na odzyskanie długu mają spadkobiercy

W przypadku śmierci dłużnika na Twoją korzyść działa art 922 Kodeku Postępowania Cywilnego mówiący, że obowiązek uregulowania niespłaconych długów spadkodawcy z chwilą jego śmierci spada na spadkobierców. Istotną informacją jest to, że spadkobiercy mogą przyjąć spadek na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy przyjęciu spadku wprost, a drugi z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Różnica, dla Ciebie, jako wierzyciela jest istotna. Kiedy spadkobiercy przyjmują spadek wprost oznacza to, że mają obowiązek spłacić całą kwotę zadłużenia. Natomiast decydując się na dobrodziejstwo inwentarza odpowiadają jedynie za długi do wysokości wartości aktywów wchodzących w majątek. Co to dokładnie znaczy? Jeśli spadkodawca pozostawił po sobie majątek o wartości 20 tysięcy złotych, a jego dług wynosi 60 tysięcy złotych to spadkobierca korzystający z dobrodziejstw inwentarza spłaci jedynie równowartość uzyskanego spadku, czyli 20 tysięcy złotych. W sytuacji kiedy śmierć dłużnika nastąpi podczas egzekucji komorniczej, postępowanie sądowe zgodnie z art. 819 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego zostanie wstrzymane do momentu ustalenia spadkobierców.

Z prawnikami z AIF Kancelarii skuteczną windykację spadkobierców masz na wyciągnięcie ręki

Po uzyskaniu informacji na jaki sposób odebrania spadku zdecydowali się spadkobiercy możesz złożyć pozew o odzyskanie zaległych należności. W niektórych przypadkach uda się uniknąć postępowania sądowego, a spadkobiercy dobrowolnie podejmą się spłaty zadłużenia. Jednak musisz pamiętać, że to właśnie po stronie wierzyciela leży obowiązek wskazania spadkobierców lub kuratora spadku, czyli przedstawiciela spadkobierców działającego w ich imieniu. We wszystkich sprawach związanych z odzyskiwaniem długu istotne jest przede wszystkim szybkie działanie. Jeśli spadkobiercy w przeciągu 6 miesięcy nie podejmą decyzji o przyjęciu spadku to uznaje się, że przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Dlatego właśnie pośpiech jest wskazany, ponieważ w zależności od tego ilu wierzycieli miał dłużnik zależy, czy dla każdego starczy środków na uregulowanie długów. Skutecznie przeprowadzona windykacja to Twoja szansa na odzyskanie zaległych roszczeń pieniężnych. W AIF Kancelarii nasi doświadczeni adwokaci przeanalizują Twoją sytuację i podejmą odpowiedni plan działania. Już od ponad 18 lat kierujemy się nowoczesnymi metodami cieszącymi się dużym powodzeniem. Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji!

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej