Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Kapitalizacja renty – sprawdź czy można zamienić przysługującą rentę na jednorazowe odszkodowanie?

AIFmoney-2739567_960_720Nieszczęśliwe zdarzenia losowe, wypadki dotykają nas każdego dnia. Mniejsze niepowodzenia lub większe tragedie, czy krzywdy narażają na straty zarówno nasze mienie, jak i dotykają sfery osobistej. Utrata zdrowia, odniesiony wskutek wypadku uszczerbek, naruszenie i rozstrój ciała oraz dyskomfort psychiczny rodzą szereg negatywnych konsekwencji życiowych. Czy istnieje jakaś rekompensata albo złagodzenie doznanych cierpień? Czy prawnicza pomoc jest w takich sytuacjach potrzebna? Na pytania te postaramy się pokrótce odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Lista świadczeń, które należą się poszkodowanemu

Katalog świadczeń przysługujących osobie pokrzywdzonej na skutek wypadku jest dość szeroki. W pierwszej kolejności wymienia się wszelkie koszta związane z leczeniem i rehabilitacją. Zaliczają się tutaj: konsultacje i opieka medyczna odpowiednich lekarzy-specjalistów oraz wydatki poniesione na leki, ale także np. na specjalne odżywianie poszkodowanego. Do listy tej dochodzą również koszty transportu do placówek medycznych, czy na zabiegi, ale także związane z przebudową, adaptacją mieszkania, pojazdu, stosownie do nowych, zmienionych potrzeb. Kolejnymi świadczeniami, o które można ubiegać się po wypadku są:
– renta na zwiększone potrzeby – związana z ich rozszerzeniem lub zmianą zakresu w stosunku do tych sprzed wypadku,
– renta uzupełniająca (wyrównawcza) – stanowiąca pokrycie i wyrównanie różnicy osiąganej w dochodach po wypadku do tych sprzed jego nastąpienia.
Zadośćuczynienie to również jedno ze świadczeń należących się poszkodowanemu, a zarazem sposób na złagodzenie cierpień zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Kiedy jednorazowe odszkodowanie?

Niestety może zdarzyć się, że w wyniku wypadku poszkodowany zostanie inwalidą. Tak wielki uszczerbek na zdrowiu skutkuje najczęściej utratą możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Nierzadko również staje się przeszkodą dla osoby pokrzywdzonej w wykonywaniu przezeń wielu aktywności, które zwykła była podejmować (np. działania sportowe, czy hobbystyczne).
Przyznanie jednorazowego świadczenia umożliwić może przysposobienie do nowego zawodu albo rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd może z ważnych powodów na żądanie poszkodowanego przyznać zamiast renty lub jej części świadczenie jednorazowe. Zatem kapitalizacja renty powstała w celu pełniejszej ochrony praw do dochodzenia swoich roszczeń.

Zasięgnięcie opinii doświadczonych prawników

Sąd każdorazowo dokonać musi analizy stanu faktycznego – oceniając indywidualnie poszczególne przypadki, a w szczególności rozważając sytuację poszkodowanego.Ubiegając się o odszkodowanie po wypadku warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Doradcy kancelarii AIF bazując na wieloletnim doświadczeniu i dysponując bogatą wiedzą prawniczą, pomogą w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego rodzaju dochodzenia odszkodowania. Podpowiedzą również co dla nas jest najkorzystniejsze i z jakich innych metod dochodzenia powypadkowych roszczeń możemy jeszcze skorzystać.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej