Skip to content

Krótkie vademecum wiedzy, czyli wszystko co musisz wiedzieć o przedawnieniu zaległych spłat

Dług uległ przedawnieniu! Dla dłużnika jest to jedna z najważniejszych, a zarazem bardzo dobrych wiadomości. Niestety, dla Ciebie jako wierzyciela wiąże się z poważnymi i dużymi stratami finansowymi. Posiadając wśród swoich klientów dłużników musisz kontrolować ich rosnące długi, a dokładnie mówiąc czas po jakim będą one nieściągalne. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie krótki artykuł wyjaśniający czym dokładnie jest przedawnienie długu oraz co musisz o nim wiedzieć. Czytaj dalej!

Czym jest przedawnienie długu i jakie zaległe spłaty nie mogą zostać unieważnione? Sprawdź to

Samo określenie „przedawnienie długu” oznacza, że zaległe roszczenia pieniężne od dłużnika przybierają tzw. formę nieściągalnych. Ogólnie mówiąc, nie jesteś w stanie ich odzyskać nawet jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu. Niemożliwa do przeprowadzenia jest także egzekucja komornicza. Warto wiedzieć, że okres przedawnienia zależy od rodzaju zadłużenia. Dla niektórych będzie on wynosił tylko jeden rok, a dla innych takich jak np. długi spadkowe będzie wynosił 6 lat. W ujęciu prawnym pojawia się jeszcze jedna ważna kwestia do wyjaśnienia, a mianowicie w jakich sytuacjach nie można mówić o przedawnieniu? Tutaj wymienia się m.in.:

  • zaległe alimenty,

  • roszczenie pieniężne dotyczące ochrony dóbr osobistych,

  • świadczenia pieniężne o zniesienie współwłasności.

Aby dokładnie wiedzieć ile czasu pozostało do unieważnienia długu musisz wiedzieć od jakiego momentu jest liczone jego przedawnienie. Niezależnie od rodzaju zaległej płatności o przedawnieniu mówi się wraz z końcem roku kalendarzowego. Nawet jeśli termin płatności minął w lutym to przedawnienie nastąpi dopiero w ostatnim dniu grudnia.

Nie dopuść do przedawnienia! Zobacz jakie czynności musisz wykonać

Mówiąc o przedawnieniu nie możemy zapomnieć o takim określeniu jak bieg przedawnienia. Tak jak już wspominaliśmy bieg przedawnienia rozpoczyna się wraz z ostatnim dniem, w którym nie została uregulowana spłata. Na szczęście przepisy prawne przewidują kilka sytuacji w jakich można mówić o przerwaniu biegu przedawnienia. Mówi się tutaj o takich czynnościach jak:

  • rozpoczęcie postępowania sądowego w celu odzyskania długu,

  • wszczęcie tzw. windykacji polubownej,

  • uznanie zaległych świadczeń pieniężnych przez osobę zadłużoną.

Co najważniejsze, nawet jeżeli kilka dni przed przedawnieniem wykonasz jedną z wymienionych czynności, bieg jeśli liczony od początku! Nasza AIF Kancelaria już od ponad 20 lat skutecznie świadczy dla wszystkich zainteresowanych usługę jaką jest windykacja. Przed skierowaniem sprawy do sądu staramy się przeprowadzić windykację polubowną prowadzącą do zawarcia porozumienia z dłużnikiem. Dopiero kiedy nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów rozpoczniemy postępowanie sądowe. Nie musisz sam dochodzić zaległych roszczeń finansowych i ryzykować przedawnieniem! Z pomocą doświadczonych adwokatów odzyskasz swoje pieniądze szybciej niż myślisz! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji już dziś!