Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Kupujemy coraz więcej nowych mieszkań

Kupujemy coraz więcej nowych mieszkań

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku sprzedaż nowych mieszkań osiągnie rekordowy wynik. Już do tej pory deweloperom udało się sprzedać ogromną liczbę nieruchomości, ale wciąż mają oni bardzo wiele nowych propozycji. Polacy wybierając mieszkanie, w którym mogą spędzić nawet całe życie nie zastanawiają się zbyt długo nad wyborem najlepszego dla siebie lokum – jest to średnio okres dwóch miesięcy. A czy sprawdzają wiarygodność finansową dewelopera, od którego kupują wymarzone „M”?

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami coraz większe

W przeciągu roku dochodzi do sprzedaży od 40 do 50 tysięcy mieszkań z rynku pierwotnego. Analizując wyniki bieżącego roku można przypuszczać, że 2015 będzie mógł poszczyć się jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym rezultatem, jeśli chodzi o ilość sprzedanych mieszkań – szacuje się, że będzie to na pewno ponad 50 tysięcy. Skąd taki entuzjazm i prędkie podejmowanie decyzji? Mówi się o tym, że obecne ceny nieruchomości po raz pierwszy od kilku lat znów są akceptowalne dla przyszłych nabywców, a proponowane metraże są dostosowane do ich możliwości. Dużym plusem jest również program „Mieszkanie dla Młodych” z systemem dopłat oraz atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Wyjątkowo bogata oferta deweloperów sprawia, że wielu Polaków może znaleźć mieszkanie odpowiednie dla siebie i nieco dłużej niż kiedyś przebiera w propozycjach.

Ustawa deweloperska

Niestety, nawet decydując się na tak poważny zakup jakim jest mieszkanie, nadal bardzo rzadko sprawdzamy wiarygodność finansową deweloperów. Często robią to kontrahenci biznesowi (ponad 1000 zapytań do biur informacji gospodarczych), ale nie my – osoby fizyczne, które po prostu chcą zamieszkać na swoim (zaledwie kilkanaście zapytań). Dużo bardziej interesujemy się sytuacją finansową biura podróży, z którym chcemy wyjechać na wakacje niż firmy, która buduje nasz dom czy mieszkanie, z którym zazwyczaj zostaniemy związani do końca życia. Co prawda, dla inwestycji rozpoczętych po 29 kwietnia 2012 r. została utworzona ustawa deweloperska, która chroni interesy klienta poprzez utworzenie rachunków powierniczych – pieniądze nie wpływają wówczas bezpośrednio do rąk dewelopera, tylko na konto, nad którym nadzór obejmuje bank – ale w obliczu tak poważnej decyzji jaką jest zakup mieszkania warto sprawdzić dewelopera również na platformach informacji gospodarczych. Ustawa deweloperska chroni nasze pieniądze, ale pozostaje jeszcze kwestia jakości i terminowości pracy dewelopera.

Sprawdzamy dewelopera

Oprócz sprawdzenia, czy dany deweloper nie figuruje przypadkiem na liście dłużników należy upewnić się, czy deweloper ma prawa do gruntu, na którym buduje, czy posiada ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę oraz czy nie zalega z zobowiązaniami wobec ZUSu i Urzędu Skarbowego. Warto sprawdzić, czy należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, co jest gwarantem przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk i Zasad Umowy Deweloperskiej oraz sprawdzić jego dotychczasowe inwestycje. Można poszukać w Internecie informacji od mieszkańców, którzy kupili już mieszkania od dewelopera lub nawet spotkać się z nimi osobiście w celu dopytania o ewentualne problemy we współpracy z deweloperem oraz o jakość i terminowość jego usług. Oprócz skupienia się na samym mieszkaniu zwróćmy tez uwagę na cały blok, osiedle, parkingi i zaaranżowanie najbliższej okolicy, a także bliskość sklepów, szkół czy innych obiektów, na których nam zależy.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej