Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Majątek dłużnika, a egzekucja komornicza. Z jakich składników majątkowych może odzyskać dług wierzyciel?

kancelaria windykacyjna

Nie od dziś wiadomo, że komornik sądowy ma prawo do przymusowego zajęcia majątku dłużnika w celu zaspokojenia interesów wierzyciela. Jakich jednak konkretnie składników majątkowych może pozbawić komornik nierzetelnego kontrahenta? Dla rozwiania wszelkich wątpliwości Kancelaria windykacyjna AIF prezentuje poniżej dokładny opis zajęć, jakich komornik może dokonać na poczet spłaty należności.

Co może zająć komornik dłużnikowi?

Egzekucja długów może być prowadzona tylko z niektórych składników majątkowych. Komornik nie ma pełnej dowolności w dokonywanych zajęciach. Zgodnie z literą prawa egzekucja komornicza następuje z :

Ruchomości – Komornik sądowy ma prawo do zajęcia ruchomości należących do dłużnika. Egzekucja komornicza zawsze następuje na podstawie spisanego protokołu zajętych ruchomości. Uzyskane przedmioty zostają następnie wystawione na licytacji komorniczej. Sprzedając ruchomości komornik uzyskuje środki pieniężne, które umożliwiają spłatę długu.

Nieruchomości – To kolejny składnik majątkowy, który może podlegać sprzedaży na poczet długu. Komornik w celu zajęcia nieruchomości jest zobowiązany do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Przed licytacją zawsze dokonywane jest oszacowanie wartości nieruchomości. Dodatkowo sporządzany jest obszerny opis uwzględniający wszelkie szczegóły majątku.

Rachunki bankowe – komornik ma prawo zajęcia środków pieniężnych na rachunkach bankowych dłużnika. Od zajęcia wyłączona jest jednak suma stanowiąca trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wszelkie pieniądze powyżej tej sumy mogą podlegać zajęciu na poczet spłaty wierzytelności

Prawa majątkowe – zajęciu podlegają wszelkie prawa majątkowego należące dłużnika m. in. udziały, akcje i obligacje.

Świadczenia z ZUS – kolejnym składnikiem majątkowym podlegającym zajęciu jest emerytura i renta. Komornik ma prawo do zajęcia 25% otrzymywanych świadczeń.

Wynagrodzenie – komornik może zająć połowę wynagrodzenia uzyskiwanego w oparciu o umowę o pracę. Wyjątkiem jest najniższe wynagrodzenie, które jest chronione od zajęcia. Jeśli dochody uzyskiwane są na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia komornik ma prawo do zajęcia całego wynagrodzenia. Dłużnik ma jednak możliwość wnioskowania o ochronę tych środków pieniężnych, gdy stanowią one jedyne jego źródło utrzymania. W przypadku, gdy wierzytelność wynika z zadłużenia alimentacyjnego komornik może zająć 3/5 wynagrodzenia. Dodatkowo przy długach alimentacyjnych ochrona tzw. najniższego wynagrodzenia nie obowiązuje.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej