Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Miałeś wypadek na motocyklu? Zobacz, jakie świadczenia Ci się należą!

zdjecieAifJeśli zostaliśmy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym, to pamiętajmy, że należy nam się odpowiednie świadczenie za obrażenia, jakie doznaliśmy wskutek zdarzenia. Środki pieniężne zostaną wypłacone z polisy sprawcy wypadku. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla poszkodowanych, w którym umieściliśmy istotne informacje dotyczące ubiegania się o odpowiednie świadczenia. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

O te świadczenia możesz się starać!

Zaznaczmy, że informacje odnośnie poszczególnych rekompensat za wyrządzoną szkodę, o które można wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy wypadku, reguluje kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z artykułem 415, kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Poszkodowany w zdarzeniu komunikacyjnym może wystąpić o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę. Warto zaznaczyć, że o daną rekompensatę może ubiegać się każda osoba, która ucierpiała w wypadku, oprócz sprawcy. Poniżej krótko scharakteryzujemy poszczególne świadczenia wraz z wyjaśnieniem tego, w jakich sytuacjach nam przysługują.

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – Świadczenie jest rekompensatą za doznany ból i cierpienia fizyczne, psychiczne, czyli za wszelakie traumy związane z wypadkiem. Rekompensata wypłacana jest jednorazowo. Ubiegać się o nią może każdy poszkodowany. Osobą wyłączoną z możliwości dochodzenia świadczenia w ramach zadośćuczynienia jest tylko sprawca wypadku. Omawianą rekompensatę precyzuje art. 445 kodeksu postępowania cywilnego.

Odszkodowanie – Świadczenie wypłacane jest osobom, które wskutek wypadku doznały trwałego lub tymczasowego uszczerbku na zdrowiu (uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia). Do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, możemy wystąpić o zwrot kosztów przebytego leczenia, między innymi pobytu w szpitalu, zakupu lekarstw czy specjalistycznych urządzeń medycznych. Pamiętajmy, że staranie się o tego typu odszkodowania wymagają od nas zbierania wszelkiej dokumentacji medycznej.

Renta – Dochodzić takiej rekompensaty możemy w przypadku, kiedy wskutek wypadku utraciliśmy częściowo lub całkowicie zdolność do pracy zarobkowej. Podstawą prawną o staranie się o to świadczenie jest art. 444 § 2 i 3. Renta może mieć charakter dożywotni lub tymczasowy.
Zaznaczmy, że jej wysokość powinna odpowiadać różnicy w dochodach, które poszkodowany mógłby uzyskać, gdyby nie doszło do uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia a wynagrodzeniu, które uzyskuje po wypadku. Ważną kwestią jest to, że uwzględnia się również dochody uzyskane z tytułu ubezpieczenia społecznego.

Warto zaznaczyć, że staranie się o odpowiednie świadczenie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku nie należy do najprostszych spraw. Dlatego wiele osób stawia na specjalistów, którzy kompleksowo zajmą się ich sprawą. Takie profesjonalne i skuteczne usługi oferuje Kancelaria AIF.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej