Skip to content

Miałeś wypadek? Sprawdź jak postępować po kolizji drogowej!

odszkodowanie

Stłuczka zawsze niesie ze sobą falę negatywnych emocji. Stres, nerwy, pośpiech to najgorsi doradcy w tych trudnych chwilach. Każdy błąd w postępowaniu po kolizji drogowej może mieć wpływ na wysokość uzyskiwanego odszkodowania. Nie warto odbierać sobie szansy na wysokie świadczenia odszkodowawcze. AIF Kancelaria przedstawia krótki poradnik właściwego postępowania po kolizji drogowej. Kierując się naszymi radami zadbasz o własny interes i wywalczysz godne odszkodowanie.

Pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu dokumentacji

Poszkodowani w wypadkach mają ogromny problem z oceną kiedy należy wzywać na miejsce zdarzenia służby mundurowe, a kiedy możemy ten krok pominąć. Gdy mamy do czynienia ze stłuczką, czyli zdarzeniem drogowym, w którym nikt nie doznał obrażeń ciała nie mamy obowiązku wzywania na miejsce zdarzenia drogówki. Jeśli jednak uczestnik zdarzenia został ranny mamy obowiązek niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe i policję.

W przypadku stłuczki wystarczy, że:

  • usuniesz pojazd w bezpieczne miejsce – samochód po stłuczce należy niezwłocznie usunąć w bezpieczne miejsce, w którym nie będzie blokować ruchu drogowego.
  • zabezpieczysz miejsce kolizji – mowa tutaj o włączeniu świateł awaryjnych ustawieniu trójkąta, a także ubraniu kamizelek odblaskowych. Źle zabezpieczone miejsce kolizji może skutkować mandatem karnym w wysokości nawet 300 złotych. Dlatego pamiętajmy, że w obszarze zabudowanym mamy obowiązek ustawienia trójkąta w odległości 1 metra za pojazdem. Natomiast poza obszarem zabudowanym odległość ta powinna wynosić od 30 do 50 metrów.
  • wezwiesz policję lub spiszesz oświadczenie– wezwanie drogówki jest konieczne jeśli w wypadku ucierpieli poszkodowani lub gdy uczestnik kolizji znajduje się pod wpływem używek. Policję na miejsce zdarzenia musimy wezwać również w sytuacji, gdy uczestnik nie posiada ważnych dokumentów. We wszystkich innych sytuacjach wzywanie na miejsce stłuczki służb mundurowych nie jest obowiązkowe. Możemy wtedy zdecydować się na wypełnienie oświadczenia sprawcy kolizji. Warto wozić w schowku gotowy formularz, gdyż to zdecydowanie ułatwia działanie. Gdy jednak takowego druku nie posiadamy musimy go napisać. Oświadczenie sprawcy kolizji zawiera dokładny opis zdarzenia i szkód, dane osobowe kierowców, dane pojazdów, a także dane w obrębie polisy OC. Na oświadczeniu muszą widnieć podpisy obu kierowców, a także świadków zdarzenia.
  • Zgłosisz szkodę – kolejnym krokiem do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy jest zgłoszenie szkody do właściwego ubezpieczyciela. Szkodę możemy zgłosić za pośrednictwem internetu lub osobiście w oddziale właściwego TU. Posiadając własną polisę AC musimy dodatkowo w ciągu 7 dni zgłosić kolizję do własnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Ze zgłoszeniem szkody nie należy zwlekać.

Uszczerbek na zdrowiu – co robić?

Bardzo często w chwili wypadku pod wpływem emocji i adrenaliny nie odczuwamy dolegliwości bólowych. Jeśli po upływie kilku godzin zaczyna nam doskwierać ból należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na najbliższe pogotowie. Pamiętajmy, że poszkodowanym w kolizji drogowej należne jest również odszkodowanie za doznane obrażenia ciała, rozstrój zdrowia, koszty leczenia, utracony dochód i zadośćuczynienie za poniesione krzywdy psychiczne i fizyczne.