Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Na wakacje do Tunezji lub Egiptu? Kierunek można zmienić, ale zwrotu pieniędzy nie będzie.

Na wakacje do Tunezji lub Egiptu? Kierunek można zmienić, ale zwrotu pieniędzy nie będzie.

Na zagraniczne wakacje aż 5 milionów Polaków pojechało lub zamierza pojechać za granicę. Jednak zdecydowana większość z nich nie sprawdza wiarygodności finansowej wybranego przez siebie biura podróży, a 1/3 nawet nie czyta umów, które zawiera z touroperatorem. Często zgadzamy się również na wyjazd do niebezpiecznych miejsc nie orientując się w sytuacji politycznej i gospodarczej danego kraju. Wakacyjny kierunek można jednak zmienić, przy czym biuro podróży nie zwróci nam już wpłaconych pieniędzy. Miejscami wysokiego ryzyka jest obecnie Tunezja i Egipt. Jeśli zdecydowaliśmy się na te miejsca, to niestety nie możemy zrezygnować z wyjazdu i odebrać swoich pieniędzy. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zmiana miejsca wyjazdu. Jeśli chodzi natomiast o Grecję o żadnej elastyczności biur podróży nie ma nawet mowy- nie ma możliwości ani rezygnacji z wycieczki wraz ze zwrotem pieniędzy ani nawet zamiany kierunku z Grecji na inny kraj. Co więcej, jest to działanie zgodne z prawem. Kiedy w życie wejdą rozporządzania Rady ds. Konkurencyjności Unii Europejskiej turyści znajdą się w nieco lepszym położeniu, ponieważ wówczas będą mogli zrezygnować z wyjazdu i otrzymać całość wpłaconych pieniędzy, jeśli zdecydowali się na wycieczkę w kraje, które nie są rekomendowane dla turystów. Te zmiany będą jednak obowiązywać w całej Unii Europejskiej dopiero w 2017 roku. 

Mądrze zaplanuj zagraniczny wyjazd

Nie warto w pełni ufać biurom podróży, ani tym bardziej nie czytać podpisywanej umowy czy dać się namówić na wyjazd w niebezpieczne kraje. Polisa także nie chroni nas od wszystkiego. Mimo iż wakacyjne wyjazdy zazwyczaj planuje się z dużym wyprzedzeniem, to jednak wielu z nas nie sprawdza wiarygodności touroperatora i warunków podpisywanej umowy. Często też decydujemy się na oferty last minute, które kuszą niską ceną, ale nie pozostawiają wiele czasu na analizę. Mimo wszystko powinniśmy zainteresować się, czy kraje, w które chcemy się wybrać są bezpieczne – warto to sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Możemy też zarejestrować się na stronie ministerstwa, co w sytuacjach nadzwyczajnych ułatwi kontakt i udzielenie pomocy poprzez placówki dyplomatyczno-konsularne. Wybierając się do Norwegii, Szwajcarii czy Liechtensteinu, a będąc objętym powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym należy zadbać o uzyskanie w NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Natomiast wybierając się poza Europę wykup ubezpieczenie kosztów leczenia oraz od nieszczęśliwych wypadków. Sprawdź ważność paszportu i innych dokumentów swoich i swojej rodziny. Następnym krokiem powinno być dogłębne sprawdzenie biura podróży, któremu za wakacyjny wyjazd płacimy przecież niemałą kwotę. Zajrzyj do Rejestru Dłużników, dowiedz się, czy firma posiada Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, czy jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, a na stronach biur informacji gospodarczej pobierz raport o sytuacji finansowej touroperatora. Poczytaj opinie o biurze podróży, o hotelu, w którym będziesz mieszkać, o atrakcjach, z których chcesz skorzystać, ale przede wszystkim dopasuj swoje ubezpieczenie do aktywności, którą zamierzasz podejmować podczas wakacji oraz do swojego aktualnego stanu zdrowia. Zwróć uwagę, czy polisa obejmuje konsekwencje aktów terrorystycznych. Warto też zadbać o odpowiedni limit kredytowy, który może okazać się zbawienny w przypadku niespodziewanych wydatków oraz o ustalenie pomocy finansowej w Polsce w razie awaryjnej sytuacji. Poczytaj o krajach, do których się wybierasz, a lokalną walutę lepiej wymień na miejscu, ponieważ jest to bardziej opłacalne. Jeśli odwiedzasz egzotyczne kraje nie zapomnij o szczepieniach.

Czytaj umowę

Dokładna analiza zawieranej z biurem podróży umowy jest niezbędna, jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek. W ofercie all inclusive na przykład może okazać się, że napoje alkoholowe lub niektóre atrakcje są wyłączone z oferty i należy za nie dodatkowo zapłacić. Ale najważniejsze to doczytać o zakresie ubezpieczenia, terminu powiadomienia klienta o odwołaniu usługi, przeniesieniu uprawnień obowiązku realizacji usługi na inną firmę, sposobu i terminu zgłaszania reklamacji. W przypadku poważnych zmian warunków umowy, których przed wyjazdem dokonuje biuro podróży można od umowy odstąpić.

Upadłość biura podróży

Touroperatorzy powinni zapewnić swoim klientom pomoc nawet w razie nieoczekiwanych wydarzeń kryzysowych. W rzeczywistości jednak już wielokrotnie byliśmy świadkami, gdy biura podróży ogłaszają upadłość. W przypadku takiej sytuacji najważniejsza jest wysokość umowy gwarancyjnej bankowej lub umowa ubezpieczenia, które są obowiązkowe i stanowią podstawę do dochodzenia odszkodowania, jeśli organizator wyjazdu zbankrutuje. Obecnie trwają prace nad ulepszeniem zapisów o odpowiedzialności za sprowadzenie turystów do ojczyzny i przerzuceniem jej na marszałka województwa. Bezpieczny powrót oczywiście jest najważniejszy, ale w późniejszym czasie chcielibyśmy ubiegać się o zwrot pieniędzy i odszkodowanie. Z tym bywa trudniej, ponieważ wysokość kwot, jakie możemy otrzymać zależy od kwoty gwarancji pomniejszonej o koszty związanej z powrotem do kraju.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej