Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Nie zapłaciłeś grzywny? Trafisz na czarną listę dłużników.

Nie zapłaciłeś grzywny? Trafisz na czarną listę dłużników.

Od 1 lipca 2015 roku dodatkową karą dla osób, które nie zapłaciły grzywny wymierzonej przez sąd jest wpis do biur informacji gospodarczych. Taką możliwość daje znowelizowany kodeks karny. Od teraz ten, kto zlekceważył prawomocne postanowienie sądu o nałożeniu kary finansowej będzie borykał się z kolejnym problemem, ponieważ wpis na listy dłużników skutecznie utrudnia wzięcie kredytu czy nawet podpisanie umowy na telefon komórkowy lub internet, nie wspominając już o negatywnym wpływie na wizerunek takiej osoby. Sądy od lat mają duże kłopoty w wyegzekwowaniu grzywien, a ich łączna suma to setki milionów złotych.

Wpisanie dłużnika do biura informacji gospodarczej stało się obowiązkiem

Co zmienia wspomniana nowelizacja kodeksu karnego? Dotychczasowo informacje o tym, że ktoś nie zapłacił grzywny, kosztów sądowych czy innych tego typu należności mogły zostać zgłaszane do biur informacji gospodarczej, ale wcale nie musiały. Nowelizacja sprawia, że wpisanie takiego dłużnika staje się już obowiązkiem. Ma to na celu pomoc w wyegzekwowaniu zasądzonych kar finansowych. Takie rozwiązanie wydaje się być niezbędne, w szczególności teraz, gdy sądy mają znacznie częściej wymierzać kary w postaci grzywien zamiast wyroków pozbawienia wolności. Te ostatnie często nie okazywały się zbyt dotkliwe dla skazanych. Kara finansowa ma być bardziej odczuwalna i sprawić, że skazany poważniej zastanowi się nad popełnienia danego czynu zabronionego w przyszłości.

Utrudniony dostęp do produktów bankowych

Wpis na listę dłużników skutecznie odstrasza do współpracy z taką osobą i okazuje się, że wielu skazanych zapłaciło swoje kary po wpisie na listę właśnie po to, by odzyskać dobre imię, nie ograniczać się w kontaktach zawodowych i nie utrudniać sobie dostępu do produktów bankowych. Dlatego też od 1 lipca na wezwaniach do zapłaty grzywien czy innych kosztów sądowych będzie znajdowała się informacja o tym, że w przypadku braku zapłaty w ciągu 30 dni dane o zadłużeniu pojawią się we wszystkich biurach informacji gospodarczych.

300 milionów złotych do odzyskania

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej  miało do tej pory podpisaną umowę z 103 z 366 wszystkich sądów okręgowych i rejonowych, ale wskazało, że jedynie 29 z nich korzystało aktywnie z możliwości jakie daje taka współpraca i wpisywało swoich dłużników na czarną listę. Te czynnie współpracujące sądy wpisały 6848 niezapłaconych grzywien na łączną wartość ponad 24 milionów złotych. Niedługo po takim wpisie udało się wyegzekwować ponad 6 milionów. Nie dysponujemy danymi o sumie wszystkich niezapłaconych kar finansowych, ale można oszacować, że jest to około 300 milionów złotych.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej