Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Nie zwlekaj z windykacją – wypowiedź Mec. Rafała Ptaka z AIF Kancelaria dla Pulsu Biznesu

Nie zwlekaj z windykacją - Rafał Ptak z AIF KancelariaW Pulsie Biznesu ukazał się artykuł o najnowszych trendach w windykacji pt. „Nie zwlekaj z windykacją” . Do wypowiedzenia opinii na temat ściągania należności poproszony został Pan Rafał Ptak, radca prawny reprezentujący AIF Kancelaria w procesach sądowych. Mec. Ptak został niedawno laureatem Forbsa 2012 w kategorii Radcowie Prawni

 

Nie zwlekaj z windykacją - wypowiedź Mec. Rafała Ptak z AIF Kancelaria

Nie zwlekaj z windykacją

Artykuł ukazał się w Pulsie Biznesu nr 141 z dn. 24-07-2012

Zatory płatnicze to ostatnio największa bolączka polskich przedsiębiorstw. Najbardziej narażone są firmy małe i średnie. (…) Problemy finansowe przedsiębiorstw spotęgowało spowolnienie gospodarcze, które ograniczyło popyt na towary i usługi. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy z sektora MSP, współpracujący z coraz rzadziej rozliczającymi się w terminie dużymi podmiotami. Ratując się przed upadkiem, wielu z nich ograniczyło swoje inwestycje. Ze względu na zaostrzoną politykę kredytową banków przedsiębiorcy zaczęli się także zadłużać u innych podmiotów. Wielu z nich zredukowało zatrudnienie, przeszło na rozliczanie gotówkowe lub przedpłaty, a nawet wysprzedawało majątek.

Jak wynika z raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” (…) w I kwartale br. aż 63,1 proc. mikro- i 60,2 proc. małych firm deklarowało, że opóźnienia stanowią dla nich barierę. W przypadku firm średnich odsetek ten wynosił 60,8 proc.

Ochrona w cenie

Zdaniem ekspertów, w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą, a co za tym idzie — rosnącym problemem zatorów płatniczych, małe i średnie przedsiębiorstwa zaczęły coraz odważniej sięgać po rozwiązania, które pozwalają im na przyspieszenie rotacji pieniądza.

Pod okiem windykatora

Firmom z sektora MSP, mającym problem ze ściągnięciem długów, specjaliści radzą nie zwlekać z podjęciem kroków windykacyjnych. — Czas działa na ich niekorzyść (…). Przejmujący sprawę windykator zobowiązuje się do prowadzenia negocjacji z dłużnikiem i przejmuje odpowiedzialność za cały proces, mający doprowadzić do spłaty należności. Często już sama jego obecność w stosunkach między kontrahentami zwiększa dyscyplinę w regulowaniu zobowiązań. Koszty windykacji wynoszą zwykle od 5 proc. do 20 proc. wartości dochodzonej wierzytelności.

— Zależą od terminu przeterminowania należności, jej wysokości, stałej współpracy firmy windykacyjnej z klientem i informacji zdobytych na temat dłużnika — mówi Rafał Ptak, radca prawny — pełnomocnik w AIF Kancelaria.

Windykatorzy proponują też inne sposoby rozliczeń. (…) Służy temu m.in. faktoring.

— Jest usługą finansową adresowaną do firm, które sprzedają produkty lub usługi z odroczoną płatnością i oczekują gotówki przed upływem terminu uregulowania należności przez swoich kontrahentów — mówi Robert Brzostek, dyrektor handlowy w Fortis Commercial Finance.

Wadą jest jednak dość wysoki koszt usługi faktoringu. — Wynosi zwykle powyżej 20 proc. dochodzonej wierzytelności — mówi Rafał Ptak.

Nie zwlekaj z windykacją - wypowiedź Mec. Rafała Ptak z AIF Kancelaria

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej