Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Niższe koszty pożyczek w instytucjach pozabankowych.

Niższe koszty pożyczek mogą sprawić, że zadłużenie w instytucjach pozabankowych zmaleje.

Koszty pożyczek i windykacji spadły dzięki nowelizacji prawa dotyczącego działania firm pożyczkowych. Może to oznaczać, że spadnie również zadłużenie wynikające z niepłacenia pożyczek .

Niższe koszty pożyczek

Po zmianie regulacji firmy pożyczkowe nie mogą już swobodnie obciążać klientów dowolnymi opłatami dodawanymi do należności głównej i odsetek. To te dodatkowe opłaty stanowiły większość zysków tych firm. Obecnie pożyczkodawcy będą mogli obciążać klientów kwotą w wysokości do 25 % pożyczanej sumy oraz do 30 % pożyczki za każdy rok. Nawet jeśli w ciągu 2 miesięcy zaciągniemy drugą pożyczkę w tej samej firmie dodatkowe koszty obciążające nie mogą przekroczyć tego limitu. Inna zmiana to taka, że wszystkie koszty, które pożyczkodawca może doliczyć klientowi nie mogą być większe niż wartość pożyczki. Jeśli chodzi o oprocentowanie, to pozostaje ono bez zmian i wynosi 10 %, czyli czterokrotność stopy lombardowej. Niższe koszty pożyczek to duży plus dla pożyczkobiorców.

W firmach pożyczkowych pożyczyliśmy w 2015 roku ponad 5 miliardów złotych, a to dwa razy więcej niż w 2012 roku. Co prawda, nadal to banki udzielają zdecydowanej większości pożyczek, ale jeśli chodzi o małe kredyty do 4 tysięcy złotych, to firmy pożyczkowe nie są już tak daleko w tyle. A to właśnie w małych kredytach specjalizują się te instytucje.

Tysiąc złotych pożyczony na 3 miesiące nie może kosztować więcej niż 350 zł – czyli jest to 250 zł stanowiące 25 % wartości pożyczki, 75 zł stanowiące 30 % wartości pożyczki liczone w skali roku oraz 25 zł odsetek – takie zmiany wprowadza wspomniana nowelizacja. Jeśli pożyczylibyśmy tysiąc złotych na miesiąc koszt takiej pożyczki nie powinien przekroczyć 275 zł. Opierając się na wcześniejszej ustawie firmy pożyczkowe w przypadku przedłużania pożyczki mogły dowolnie dodawać jej koszty. Obecnie te opłaty będą zdecydowanie niższe. Podobnie ma się z kosztami windykacji. Teraz wynoszą one dwukrotność odsetek ustawowych wynoszących 5,5 pkt. procentowego oraz stopę referencyjną w wysokości 1,5 pkt. procentowego. Mnożąc tę wartość razy dwa otrzymujemy wynik 14 % wartości pożyczki liczone w skali roku. W praktyce oznacza to, że pożyczka zaciągnięta na 3 miesiące może być obarczona kosztami windykacji w wysokości 35 zł, natomiast jeśli na rok, to windykacja może wynieść 140 złotych.

Zmiana pomoże zmniejszyć zadłużenie w instytucjach pozabankowych

Niższe koszty pożyczek mogą spowodować zmniejszenie problemu niespłacania pożyczek zaciągniętych poza bankami. Obecnie to zadłużenie wynosi ponad 2,7 miliarda złotych. Najczęściej w instytucjach pozabankowych zadłużają się osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, ale to długi tych młodszych (między 18 a 30 rokiem życia) są największe. Młode osoby do 24 roku życia zaciągają pożyczki poza bankami częściej (21 %) niż w bankach (7%). Szukają tam pieniędzy częściej osoby z dużych miast. Ale osoby zwracające się do firm pożyczkowych poszukują innej oferty niż te, które zwracają się do banków. Zdecydowana większość pożyczek udzielanych pozabankowo to kwoty od 200 złotych do 4 tysięcy złotych, przy czym połowa pożyczających nie zadłuża się na więcej niż tysiąc złotych. Tymczasem w bankach pożyczki do tysiąca złotych są udzielane jedynie 12 % osób. Niska kwota pożyczek, szybsza wypłata i mniej procedur sprawia, że wiele osób zwraca się do instytucji pozabankowych w chwilowych tarapatach finansowych.

Paulina Milka

AIF Kancelaria sp. z o.o.

Wrocław

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej