Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty. Jak zawalczyć o wysokie środki pieniężne?

odszkodowanie

Nadmierna prędkość, pośpiech, nieuwaga, tak niewiele trzeba, by spowodować wypadek drogowy. Obserwując portale informacyjne możemy zauważyć, że każdego dnia na polskich drogach dochodzi do potrąceń rowerzystów. Czy poszkodowani cykliści mają szansę na dochodzenie odszkodowania? O czym powinni pamiętać walcząc o wysokie środki pieniężne? Kancelaria AIF z Wrocławia prezentuje krótki poradnik odszkodowawczy dla poszkodowanych rowerzystów.

Rowerzysto! Odszkodowanie jest Ci należne!

Wielu rowerzystów poszkodowanych w wypadkach drogowych ma wątpliwości, czy świadczenia odszkodowawcze po takowym zdarzeniu są im należne. Już na wstępie należy powiedzieć, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego kierowca odpowiada za szkody wyrządzone rowerzyście na zasadzie ryzyka. Istnieje jednak kilka przesłanek, które wyłączają jego odpowiedzialność mowa tutaj m. in. o winie poszkodowanego, czy wpływie osób trzecich. Rowerzysta ma prawo dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z polisy OC sprawcy wypadku, a także osobistych polis ubezpieczeniowych. W sytuacji, kiedy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ważnego ubezpieczenia podmiotem, który jest zobowiązany do wypłaty świadczeń jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak postępować zaraz po wypadku?

Zawsze po zdarzeniu drogowym należy w pierwszej kolejności udzielić pomocy osobom, które odniosły obrażenia, a następnie wezwać odpowiednie służby mundurowe. Każdy rowerzysta powinien zabezpieczyć swój interes do dochodzenia odszkodowania. Dlatego bardzo ważne jest spisanie oświadczenia sprawcy wypadku lub wezwanie policji, który ustali kto zawinił w zdarzeniu. Bardzo często mundurowi od ręki wydają notatkę policyjną poszkodowanym, jeśli jednak nie mają takowej możliwości rowerzysta może uzyskać ją w późniejszym czasie. Poszkodowany może dodatkowo zanotować numer polisy ubezpieczeniowej, dane sprawcy, numer rejestracyjny, markę i model pojazdu. Po każdym wypadku należy udać się niezwłocznie do lekarza, który stwierdzi czy na skutek zdarzenia nie doszło do obrażeń ciała. Nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości! Często pod wpływem szoku powypadkowego nie odczuwamy bólu, który może z czasem się zaostrzyć. Brak dokumentacji potwierdzającej podjęte kroki w obrębie leczenia stanowi podstawę do dochodzenia wielu roszczeń! Odszkodowanie jest zależne od rzetelnej dokumentacji medycznej., która potwierdza wpływ wypadku na poszkodowanego.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie?

Rowerzysta może samodzielnie lub z pomocą kancelarii odszkodowawczej zgłosić swoją szkodę do ubezpieczyciela. Decydując się na pomoc profesjonalistów nie musimy się niczego obawiać, gdyż wykonają oni wszelkie czynności prawne w naszym imieniu. Samodzielne działanie natomiast polega na złożeniu wniosku opisującego zdarzenia i wpływ na zdrowie wraz z dokumentację do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Od rzetelności wniosku, siły argumentów i skrupulatnie gromadzonej historii leczenia zależeć będzie wysokość przyznanego odszkodowania. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę środków pieniężnych lub wydanie decyzji odmownej.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej