Skip to content

Oświadczenie, a może notatka policyjna? Jakie rozwiązanie wybrać po kolizji drogowej?

odszkodowanie1

Codzienny pośpiech, chwila nieuwagi i stłuczka gotowa. Emocje w takich sytuacjach zawsze biorą górę i odbierają nam zdolność racjonalnego myślenia. Jeśli chcemy uniknąć niewłaściwego postępowania w tych nerwowych sytuacjach warto dokładnie zaznajomić się z treścią tego artykułu. Poniżej prezentujemy schemat prawidłowego zachowania po kolizji drogowej. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w obszarze oświadczenia sprawcy i notatki policyjnej.

Spisać oświadczenie, a może wezwać policję?

Pierwsza myśl jaka przychodzi do nas po wypadku to: czy wezwać na miejsce zdarzenia policję? Służby mundurowe należy wzywać bezwzględnie kiedy:

  • uczestnik zdarzenia doznał obrażeń lub poniósł śmierć – to sytuacje kiedy musimy wezwać nie tylko pogotowie ratunkowe, ale też policję. W sytuacji, gdy uszkodzenia pojazdu wymagają wezwania straży pożarnej, również należy powiadomić o kolizji drogówkę.
  • jeden z uczestników może być pod wpływem środków odurzających lub alkoholu – kiedy uczestnik kolizji wzbudza nasze podejrzenia i domniemamy, że może znajdować się pod wpływem używek należy dla bezpieczeństwa wezwać policję.
  • sprawca nie ma dokumentów – zawierzając sprawcy i spisując oświadczenia na podstawie danych jakie nam podaje narażamy się na problemu w dochodzeniu odszkodowania. Jeśli sprawca nie posiada dokumentów lub ważnej polisy OC należy niezwłocznie powiadomić o tym policję.
  • sprawca uciekł z miejsca wypadku – niestety codziennie zdarzają się kolizje, z których miejsca zdarzenia sprawca zbiega. Wzywając na miejsce wypadku policję uzyskamy możliwość dochodzenia odszkodowania bezpośrednio od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Bardzo często służby mundurowe doprowadzają też do szybkiego ujęcia sprawcy co pozwala nam na dochodzenie świadczeń odszkodowawczych z polisy OC.
  • sprawca nie przyznaje się do winy – w sytuacjach konfliktowych, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy lub nie potrafimy dojść do porozumienia w tym obszarze do rozwiązania sporu niezbędna będzie drogówka. Funkcjonariusze ustalą kto zawinił w danej kolizji drogowej i odnotują ten fakt w notatce urzędowej.

Oświadczenie możemy spisać tylko w jasnych sytuacjach, kiedy sprawca posiada wszystkie dokumenty i jednoznacznie przyznaje się do swojej winy. Warto wozić w schowku samochodu gotowe oświadczenie sprawcy kolizji, które usprawni postępowanie po kolizji. Prawidłowy dokument powinien zawierać:

  • dane osobowe uczestników zdarzenia – imię, nazwisko, adres, seria i numer dowodu

  • informację o pojeździe – marka, model, numer rejestracyjny, właściciel

  • informacje z ubezpieczenia – nazwa zakładu ubezpieczeń społecznych, numer polisy, okres ważności

  • jednoznaczna informacja o przyznaniu się sprawcy do spowodowania kolizji drogowej. Warto też zawrzeć dokładny opis zdarzenia obejmujący okoliczności i skutki (uszkodzenia pojazdów)

  • podpisy uczestników i świadków

Pamiętajmy, że na miejscu zdarzenia warto wykonać fotografie uszkodzonych pojazdów i ich położenia. Dodatkowo możemy sporządzić też szkic przebiegu kolizji drogowej. Dzięki tym dokumentom uzyskamy odszkodowanie z OC sprawcy bez większych problemów.