Windykacja – to słowo budzi grozę dłużników i wzbudza poważne obawy wierzycieli. Stereotypy i błędne przekonania, jakie narastały przez lata w świadomości ludzi powodują, że część osób poszkodowanych przez nieuczciwych kontrahentów, świadomie rezygnuje z ich windykowania. Tymczasem odzyskiwanie długów nie musi (ani nie powinno) wiązać się ze stosowaniem niedozwolonych praktyk czy ponoszeniem dużych kosztów. W tym wpisie raz na zawsze zrywamy z błędnymi przekonaniami na temat windykacji, powierzonej profesjonalnej kancelarii.
Odzyskiwanie długów odbywa się według określonych procedur. Nie ma tu miejsca na stosowanie nieuczciwych, agresywnych praktyk. Jako wierzyciel musisz wiedzieć, że straszenie dłużnika, wchodzenie do jego domu, nękanie i żądanie spłaty zobowiązania to zachowania bezprawne, podlegające karze. Do zastraszania i grożenia dłużnikowi uciekają się wyłącznie firmy pseudowindykacyjne, które nie mają nic wspólnego z legalną windykacją. Powierzając swoją sprawę dobrej kancelarii windykacyjnej możesz być pewien, że zostanie ona poprowadzona zgodnie z prawem.
W AIF Kancelarii gwarantujemy, że Twój dłużnik nie będzie nękany ani szantażowany, w żaden sposób nie zostanie też naruszona jego godność. Zamiast tego, podejmiemy próby negocjacji i rozmów, popartych odpowiednimi argumentami. Odbędą się one z poszanowaniem praw dłużnika – to jedyny skuteczny sposób na polubowne nakłonienie drugiej osoby do uregulowania należności.
Ściąganie długów wymaga przeprowadzenia szeregu działań, opartych na wcześniej ustalonej, indywidualnej strategii. W AIF Kancelarii do każdej sprawy podchodzimy z należnym zaangażowaniem – to jednak nie oznacza, że współpraca z nami jest kosztowna. Windykacja odbywa się bowiem na koszt dłużnika. Nasi Klienci; wierzyciele, są zwolnieni z kosztów. Na takie rozwiązanie pozwala nam prawo, mianowicie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE.
Jak windykacja na koszt dłużnika wygląda w praktyce? Na samym początku współpracy weryfikujemy jego wypłacalność i na tej podstawie oceniamy, czy procedura ma szansę się powieść. Jeśli tak, zawieramy umowę, a w niej określamy swoją prowizję. Po wyegzekwowaniu należności od dłużnika, wierzyciel wypłaca nam wcześniej ustalone wynagrodzenie. Ostatnim krokiem jest przygotowanie tzw. noty obciążeniowej, zobowiązującej dłużnika do uregulowania równowartości prowizji – wierzyciel otrzymuje wówczas zwrot poniesionych kosztów.
Wbrew pozorom, windykacja długów nie jest taka zła, jak ją malują. Prowadzona przez doświadczonych prawników, niemal zawsze się powodzi. Efekt: dłużnik spłaca całą należność. Rezygnacja z prawa do odzyskania swoich pieniędzy to błąd! Jeżeli zostałaś/eś oszukany przez nierzetelnego kontrahenta i posiadasz dokumenty potwierdzające powstanie długu (umowę, fakturę VAT itp.), skontaktuj się z naszymi prawnikami. Znajdziemy sposób, żeby uczciwie doprowadzić do zwrotu należności przez dłużnika.