Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Polubowne drogi zawiodły? Wytocz ciężkie działo: powództwo cywilne. Koszty pokryje pozwany

Brak zapłaty za otrzymany towar albo wykonaną usługę to coraz bardziej powszechne zjawisko. Najnowsze badania pokazują, że zaledwie 10% polskich przedsiębiorców nie musi czekać na należne im pieniądze. Gdy współpraca oparta na umowie (np. potwierdzona fakturą) kończy się nieotrzymaniem należnego wynagrodzenia, problem należy rozwiązać poprzez windykację. Niestety, polubowne drogi nie zawsze skutkują wyegzekwowaniem spłaty długu. W ok. 30% przypadków trzeba skierować sprawę do sądu.

Należność można odzyskać poprzez EPU: Elektroniczne Postępowanie Upominawcze

Kiedy polubowne metody odzyskiwania należności okazują się bezskuteczne, wskazane jest rozważenie skierowania sprawy do sądu. Decyzję o rozpoczęciu postępowania należy podjąć świadomie, uprzednio sprawdzając wypłacalność dłużnika i analizując czynniki, mogące mieć wpływ na przebieg postępowania. Przed pandemią COVID-19, należne długi egzekwowało się przed sądem tradycyjnym lub elektronicznym. Obecnie większość bezspornych spraw windykacyjnych kieruje się do E-Sądu. Wniesienie powództwa cywilnego w tym wariancie wiąże się z niższą opłacą sądową oraz skróceniem procedury odzyskiwania długów. W przeciwieństwie do czasochłonnej sprawy w sądzie, Elektroniczne Postępowanie Upominawcze daje wierzycielowi szansę na szybkie uzyskanie nakazu zapłaty. Zaoszczędzony zostaje więc czas, ale także nerwy: windykowanie dłużnika przez internet pozwala odzyskać pieniądze za nieopłaconą fakturę bez stawiennictwa na rozprawach.

Wkraczamy na e-drogę postępowania sądowego. Czego się spodziewać, a czego obawiać?

Przeterminowane faktury i nieuregulowane należności z tytułu umów można odzyskać online. Odbywa się to w ramach uproszczonej metody windykacyjnej, jaką stanowi Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Jedną z korzyści skierowania sprawy do EPU jest niski koszt: opłata sądowa wynosi w tym przypadku 1,5% liczone od należności głównej (dotyczy spraw o zapłatę kwoty powyżej 2650 zł). Dla porównania, walcząc z dłużnikiem przed normalnym sądem trzeba uiścić opłatę sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu.

Zlecając windykację sądową ekspertom z AIF Kancelarii, należy spodziewać się zwrotu poniesionych opłat. Sprawy prowadzimy na koszt dłużnika, a jedynym wydatkiem z jakim musi liczyć się wierzyciel jest 1,5% prowizja, czyli zapłata dla naszej Kancelarii. Co istotne, w przypadku przegrania sprawy i niedoprowadzenia do spłaty długu przez dłużnika, nie pobieramy prowizji ani żadnych innych dodatkowych opłat. Trzeba również wspomnieć, że E-Sąd rozpatruje wyłącznie bezsporne roszczenia. Dlatego jeśli dochodzonej wierzytelności nie można uznać za takową, rozstrzygnięcie konfliktu będzie mogło nastąpić tylko przed sądem tradycyjnym.

Windykacja należności przez internet to w dobie XXI wieku ogromne ułatwienie dla właścicieli firm, zmagających się z problemami finansowymi. Podjęcie walki z dłużnikiem pozwala się z nimi uporać, a co za tym idzie, uchronić biznes przed utratą płynności finansowej. Kiedy kontrahent nie zapłaci w terminie, nie odpuszczaj! Odpowiednio przeprowadzona procedura elektronicznej windykacji zaskutkuje wydaniem nakazu zapłaty. Skontaktuj się z naszymi prawnikami i wykorzystaj szansę na odzyskanie pieniędzy, które są Ci należne.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej