Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Procedura odzyskiwania należności po nowelizacji w zakresie VAT

Sytuacja finansowa wielu firm ulegnie zmianie na plus. Wszystko za sprawą nowych regulacji, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. i dotyczą skrócenia ustawowego okresu, po którego upływie wierzytelność ma zostać uznana za nieściągalną. I tym razem ustawodawca zadziałał na korzyść przedsiębiorców. Teraz będą oni mogli w krótszym czasie skorzystać z prawa do tzw. ulgi na złe długi. AIF Kancelaria przedstawia skuteczną procedurę windykacji należności po zmianie przepisów.

Dłużnicy pozostają bez szans: teraz muszą spłacić zobowiązania

Jeszcze do niedawna osoby zalegające ze spłatą należności potwierdzonej fakturą, mogły 'bezkarnie’ zwlekać z uregulowaniem długu. Dłużnicy nie musieli wprowadzać korekty odliczonego podatku, a tym samym nie wywiązywali się oni ze swoich zobowiązań w terminie bez ryzyka, że zostaną za to ukarani. Zatory płatnicze miały negatywny wpływ na gospodarkę. Wobec tego, konieczne okazało się wprowadzenie zmian. Tak też się stało – od 1 stycznia 2019 r. obowiązują regulacje, ułatwiające windykację należności od dłużników. Skrócony został czas, potrzebny do uznania długu za nieściągalny. Do tej pory okres ten wynosił 150 dni. Obecnie ustawodawca ograniczył go do 90 dni. Nowelizacja w zakresie odpisu podatku VAT ma ogromne znaczenie dla wierzycieli, którzy od teraz mogą skorzystać z ulgi na złe długi szybciej, niż było to możliwe przed nowym rokiem. Wcześniejszy odpis VAT skutkuje skróceniem czasu spłaty należności. Po nowelizacji, dłużnicy muszą skorygować naliczony podatek VAT, a za niewywiązanie się z obowiązku grożą im poważne konsekwencje.

Nowa procedura windykacji z AIF Kancelaria

Mając na względzie interes przedsiębiorców, którzy pozostają bezsilni wobec nieuczciwych dłużników, nasza AIF Kancelaria opracowała system, pozwalający jeszcze sprawniej windykować należności. Poznaj przygotowane przez nas procedury wewnętrzne i zewnętrzne oraz zleć ich przeprowadzenie profesjonalistom. Wcześniej jednak pamiętaj, że jako przedsiębiorca powinieneś jak najszybciej oddać dług do windykacji. Każdy dzień zwłoki działa na korzyść dłużnika, dlatego bezzwłocznie po odpisaniu VAT, rozpocznij działania windykacyjne. Z naszym wsparciem odbędzie się to fachowo.

Wiemy, jak skutecznie egzekwować należności z niezapłaconych faktur

Pierwszym, co należy zrobić, jest skontaktowanie się z kontrahentem, który spóźnia się ze spłatą należności za fakturę. Najlepiej, gdy dłużnik zobowiąże się pisemnie do uregulowania długu. Będzie to stanowiło podstawę późniejszych kontaktów – mailowych i telefonicznych. Gdy kolejne terminy płatności miną, następnym krokiem będzie oficjalne wezwanie dłużnika do zapłaty. W jego treści powinna się znaleźć informacja o automatycznym odpisaniu podatku VAT po 90 dniach od daty płatności. Jeżeli mimo otrzymania pisma, osoba zalegająca ze spłatą długu nie wywiąże się ze zobowiązania, warto zgłosić się do naszej Kancelarii i rozpocząć windykację zewnętrzną. To pozwoli zapobiec nawarstwianiu się długów, które wymagają natychmiastowej spłaty. W momencie upłynięcia 90 dni, konieczne będzie dokonanie korekty podatku VAT, co pozwoli przedsiębiorcy skorzystać z ulgi na złe długi. Wtedy odzyskanie pieniędzy będzie już czystą formalnością, a cały proces nie potrwa dłużej, niż 3 miesiące.

Nasza kancelaria prawna dopilnuje, żeby procedura przebiegła bez zarzutu, a żadna odpisana faktura nie umknęła uwadze wierzyciela. Jako, że już od ponad 17 lat świadczymy usługi związane z windykowaniem należności, powierzenie nam swojej sprawy jest najlepszym, co można zrobić. Zapraszamy do współpracy – przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy, jak możesz rozprawić się ze swoim dłużnikiem.

Schemat procedury windykacji i odpisu VAT

Ustal termin pierwszego kontaktu z kontrahentem po upływie daty płatności faktury
(im wcześniej tym lepiej, najlepiej od razu po upływie terminu zapłaty)

Jeżeli kontrahent zapewnia o szybkiej zapłacie – poinformuj, że sporządzasz notatkę z rozmowy o tym zobowiązaniu dla Twoich przełożonych.

Niech kontrahent zobowiąże się do zapłaty na piśmie lub w emailu.

W razie upływu kolejnego terminu zapłaty – przypominaj się mailowo i telefonicznie

Wyślij wezwanie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, poinformuj o automatycznym odpisaniu podatku VAT po 90 dniach od daty płatności.

Zastanów się, czy już na tym etapie nie warto skierować sprawy do zewnętrznej windykacji
(pamiętaj, że czas działa na niekorzyść wierzyciela, gdyż długi dłużników nawarstwiają się w czasie)

Po upływie 90 dni – dokonaj korekty podatku VAT od nie zapłaconej faktury w miesiącu, w którym upłynął ten termin.

Skorzystaj z ulgi na złe długi i odzyskaj VAT.

Po zapłaceniu należności przez dłużnika – pamiętaj o ujęciu faktury w przychodach VAT
(jeżeli stosujesz te procedury dla wszystkich dłużników – nie umknie Ci żadna odpisana faktura)

Skieruj niezwłocznie sprawę do windykacji lub do sądu

– samodzielnie lub przez zaufaną kancelarię

Jakie odnosisz korzyści z zastosowanych procedur?

 • Odzyskujesz VAT od nie zapłaconych faktur – już po 3 miesiącach
 • Konsekwencje ponosi przede wszystkim dłużnik, który jest zobowiązany ustawowo do skorygowania podatku z kosztów (niezależnie czy Państwo skorygują VAT czy nie).
 • Dzięki Państwa korekcie Urząd Skarbowy otrzymuje informacje o obowiązku dłużnika.
 • Procedury te zapewnią, że do windykacji trafią pojedyncze sprawy, gdyż większość dłużników spłaci swoje zobowiązania polubownie.
 • Gwarantuje to niskie koszty obsługi windykacyjnej i prawnej.
 • Nieuczciwym dłużnikom niszczymy reputację – umieszczamy informacje o długach na giełdach wierzytelności, w raportach wywiadowni gospodarczych oraz Biur Informacji Gospodarczych
Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej