Skip to content

Prowadzisz firmę i masz dłużników? Zawrzyj porozumienie polubownie!

egzekwowanie-naleznosci2Prowadzenie własnego biznesu wymaga od nas wielu poświęceń, zaangażowania i czasu. Rynek dla właścicieli przedsiębiorstw nie jest łaskawy. Kolejnym problemem, jaki może nas spotkać, to niewypłacalni kontrahenci, którzy od dłuższego czasu zalegają nam z płatnościami za faktury. Zanim zdecydujemy się na skierowanie sprawy na drogę prawną, to spróbujmy się porozumieć z partnerem biznesowym. Może ma tylko chwilowe problemy finansowe i uda nam się zawrzeć porozumienie, w którym kontrahent zobowiąże się do spłacenia zobowiązań. Często zdarza się, że większość takich sytuacji kończy się na windykacji polubownej, bez konieczności ingerencji sądu. Postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik, w którym znalazły się najważniejsze informacje na temat użycia tej metody egzekwowania należności.

Wyślij wezwanie dotyczące spłaty zadłużenia!

Przekonanie dłużnika do uregulowania zobowiązań nie będzie proste i musimy dokładnie przemyśleć strategię. Windykacja polubowna opiera się na kontakcie osobisty, telefonicznym i mailowym. Dwa pierwsze sposoby na przypomnienie kontrahentowi o długach, będą najbardziej skuteczne. Warto podkreślić, że procedurę windykacyjną warto rozpocząć natychmiast, ponieważ nie mamy pewności, czy partner biznesowy nie zadłuża się również u innych podmiotów. Jeśli nie otrzymamy zapłaty za dany miesiąc, to od razu powinnyśmy zareagować i wyjaśnić sytuację. Może być tak, że kontakt z kontrahentem będzie utrudniony. W takich sytuacjach warto wysłać pismo do siedziby dłużnika z wezwaniem do uregulowania płatności. Jeśli osoba nie posiada wystarczających środków finansowych na spłatę całego zadłużenia, to można zawrzeć porozumienie, które gwarantuje terminową spłatę zadłużenia w odpowiednich ratach. Pamiętajmy, że zgodnie z art. 354 §1 kodeksu postępowania cywilnego: „Dłużnik powinien wykonać zobowiązania zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom”.

Sprawdź, jakie działania jeszcze możesz podjąć!

W przypadku, kiedy dłużnik cały czas uchyla się od spłacenia zobowiązań, można wysłać mu informację o wystawieniu długu na giełdzie oraz zamiarze podjęcia kolejnych kroków, w celu odzyskania należności. Powyższe działania mają doprowadzić do sytuacji, w której strona zalegająca z płatnościami zrozumie, że dalsze uchylanie się od spłaty jest dla niej niekorzystne pod dwoma kątami: ekonomicznym i wizerunkowym. Działania mające na celu odzyskanie długu, można powierzyć również profesjonalnej firmie, która kompleksowo zajmie się naszą sprawą. Skorzystanie z pomocy specjalistów wiąże się ze sprawniejszym otrzymaniem zaległych długów. Windykacja polubowna prowadzona przez AIF Kancelaria ma na celu przeprowadzenie szybkich działań przynoszących efekt w postaci spłaty należności przez dłużnika.