Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Split payment – od lipca wzrośnie liczba dłużników?

aifContentWewPodzielona płatność, czyli inaczej split payment może stać się popularną metodą regulowania należności za faktury. Od 1 lipca br. nabywcy towarów i usług będą mogli decydować o podziale płatności dla swoich dostawców. Zdaniem ekspertów split payment nie jest rozwiązaniem niosącym same korzyści. Z systemem podzielonej płatności wiąże się też spore ryzyko, które może odbić się na płynności finansowej wielu przedsiębiorców.

Podzielona płatność remedium na problemy z VAT

Split payment zbliża się wielkimi krokami, bowiem od 1 lipca br. w życie wejdzie mechanizm podzielonej płatności. Przedsiębiorcy do standardowego rachunku bankowego, który wykorzystują w prowadzeniu działalności, otrzymają dodatkowo konto VAT. System ten ma na celu ograniczenie wyłudzeń bezpodstawnych zwrotów podatku oraz „wyprowadzania” należności z VAT wpłacanych przez kontrahentów. Na razie split payment jest dobrowolny. To nabywcy będą decydować, czy środki pieniężne przekażą na standardowy rachunek w całości, czy też skorzystają z podzielonej płatności. Państwo szykuje jednak „rabaty” dla osób korzystających z nowej metody płatności. Nie da się ukryć, że zachęty szykowane przez rząd mogą skutecznie nakłonić nabywców do wyboru split payment. Mowa m. in. o zmniejszeniu kwoty VAT, szybszym zwrocie podatku oraz ochronie przed sankcjami. Jest to bez wątpienia rozwiązanie korzystne dla budżetu, ale czy dla przedsiębiorców również?

Szykuje się lawina problemów z płynnością finansową przedsiębiorców

System płatności podzielonej ograniczy możliwości dysponowanymi pieniędzmi z kont VAT. Zgodnie z przyjętymi zasadami środki zgromadzone na tych rachunkach będą mogły być wydatkowane jedynie na zobowiązania VAT względem fiskusa lub innych dostawców. Przedsiębiorcy, by wykorzystać w inny sposób pieniądze z rachunków VAT, będą zmuszeni otrzymać zgodę właściwego organu podatkowego. Split payment może zaburzyć płynność finansową wielu przedsiębiorców, którym kwoty brutto zaspokajały zobowiązania „na styk”. Gdy podzielona płatność wejdzie w życie, może im zwyczajnie zabraknąć środków pieniężnych na uregulowanie swoich zobowiązań.

Pamiętajmy, że czas zawsze działa na niekorzyść wierzycieli, dlatego jeśli Państwa kontrahent będzie po wprowadzeniu split payment zwlekał z płatnością, należy niezwłocznie skierować sprawę do kancelarii prawnej. Profesjonalna windykacja przedsiębiorstw prowadzona przez AIF Kancelaria pomoże Państwu odzyskać błyskawicznie należne środki pieniężne.

W przypadku wystąpienia problemów ze ściągnięciem płatności, zachęcamy do przesłania dokumentów, z których wynika dług. Ocenimy bezpłatnie i niezobowiązująco szanse na odzyskanie wierzytelności. Nasi specjaliści wskażą Państwu najlepsze rozwiązanie problemu z kontrahentem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w fachowej i skutecznej reprezentacji podmiotów gospodarczych.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej