Skip to content

Sprzedaż długu najlepszym rozwiązaniem dla wierzyciela? Sprawdź, kiedy sprzedaż wierzytelności jest najbardziej opłacalna

zgloszenie-wierzytelnosci

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem niezapłaconych faktur za sprzedany towar lub wykonane usługi. Przedsiębiorcy spotykając na swej drodze dłużnika często od razu publikują w sieci ogłoszenie o chęci sprzedaży wierzytelności. Czy zbycie długu jest jednak opłacalne? Za jakie stawki możemy sprzedać przeterminowane faktury? O tym wszystkim powiemy w dalszej części artykułu.

Gdzie sprzedać swoje wierzytelności?

Sprzedam wierzytelność, sprzedam długi to coraz częściej spotykanie ogłoszenia na wielu portalach i forach. Zgłoszenie wierzytelności jest obecnie banalnie proste, każdy przedsiębiorca posiadający przeterminowane faktury może opublikować dług w wyszukiwarce internetowej. Giełda wierzytelności to miejsce, które skupia niespłacone zobowiązania podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Wierzyciele na określonych zasadach mogą opublikować długi i oczekiwać chętnego na kupno zobowiązania. Kiedy znajdziemy kupca feralnej faktury możemy jednak poczuć pewne rozczarowanie. Powód? Oferta wykupu często opiewa na niewielki procent, a nie tego oczekują wierzyciele. Niestety, ale skupem długów zajmują się najczęściej firmy, które są nastawione na zysk. Zanim odkupią konkretną wierzytelność dokładnie analizują szansę na odzyskanie pieniędzy. Ogromny wpływ na cenę ma stopień przeterminowania należności i kondycja finansowa dłużnika. Mało przedsiębiorców jest świadomych, że posiadając przedawnione długi mogą otrzymać jedynie symboliczny procent. Dlatego, czy warto sprzedawać dług? Tak, jednak tylko w konkretnych przypadkach.

Kiedy sprzedać, a kiedy windykować?

Gdy dłużnik nie reaguje na wezwania do zapłaty i unika kontaktu należy bezwzględnie podjąć stanowcze kroki. Wierzyciel ma do wyboru dwie ścieżki postępowania: sprzedaż długu lub windykację należności. Przed wybraniem rozwiązania warto przeanalizować wszelkie za i przeciw. Należy wiedzieć, że sprzedaż wierzytelności jest opłacalna dla wierzyciela, gdy:

  • wierzytelność jest przedawniona

  • dłużnik jest w fatalnej kondycji finansowej

  • dłużnik/spółka ogłosiła upadłość

  • prowadziliśmy bezskutecznie egzekucję komorniczą względem dłużnika

  • potrzebujemy szybko odzyskać środki pieniężne

  • nie chcemy monitorować wierzytelności

Windykacja należności jest opłacalna kiedy:

  • należność nie jest przedawniona

  • powstała pomiędzy przedsiębiorcami po 28 kwietnia 2013 r. (windykacja na koszt dłużnika)

  • posiadamy dokumenty potwierdzające wykonanie usługi

  • nie kierowaliśmy sprawy do komornika sądowego

Przedsiębiorcy posiadający niezapłacone należności powinni zawsze w pierwszej kolejności spróbować windykacji. Zlecając odzyskanie długu doświadczonej kancelarii mamy szansę bez nakładu środków (windykacja na koszt dłużnika) odzyskać 100% pieniędzy. Nie warto sprzedawać długu bez podjęcia współpracy z profesjonalistami. Zanim wierzyciel podejmie decyzję „tak, sprzedam długi” powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Sprzedaż wierzytelności odbywa się za znikomy procent (ok. 20-40% wartości długu), dlatego warto spróbować wywrzeć nacisk na dłużniku poprzez windykację.