Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Większość z nas terminowo płaci swoje zobowiązania – dołącz do solidnych płatników

Z najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor wynika, że prawie 94 % Polaków w terminie płaci swoje zobowiązania. Co prawda, nadal nasza łączna kwota zadłużenia jest bardzo wysoka, ponieważ osiąga prawie 42 miliardy złotych, ale wszystko wskazuje na to, że aktualna sytuacja gospodarcza będzie sprzyjała zmniejszeniu tej kwoty.

Dane zawarte w ostatnim raporcie Infomonitor SA pokazują, że tylko nieco ponad 6 % z nas ma trudności z płaceniem swoich należności na czas. Większość z tych osób, bo prawie 70 %, zalega na dosyć niskie kwoty, nieprzekraczające 5 tysięcy złotych. Są to więc zaległości, które z dużym prawdopodobieństwem są możliwe do spłaty. Mimo to liczba klientów podwyższonego ryzyka wzrosła o ponad 2 % i wynosi obecnie prawie 2 400 000.

Poprawa w sektorze bankowym

AIF KancelariaPoprawa gospodarki i jej korzystny wpływ na zmniejszenie zadłużenia widać dobrze w sektorze bankowym. Prawie o 2 miliardy złotych zmniejszył się poziom zadłużenia, jeśli chodzi o kredyty konsumenckie i mieszkaniowe. Skoro jednak w segmencie bankowym sytuacja się polepszyła, a łączne zadłużenia na przestrzeni ostatnich dwóch lat jednak wzrosło, oznacza to, że problem niepłaconych należności zwiększył się w innych gałęziach gospodarki.

Gdzie najwięcej dłużników

Więcej osób zadłużonych mieszka w zachodniej części kraju, najwięcej, bo 8 %, w województwie zachodniopomorskim, a najmniej (niecałe 3,5%) w województwie podkarpackim. Natomiast dłużnicy zalegający na największe kwoty mieszkają w województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim. Ich zadłużenie to ponad 21 miliardów złotych, więc ponad połowa całego zadłużenia wszystkich Polaków. Jednak jeśli chodzi o Śląsk, to łączna kwota zadłużenia tego regionu zmniejszyła się w ostatnim czasie o pół miliarda. Niestety, odmienną tendencję można zaobserwować na Mazowszu, gdzie zadłużenie wzrosło i osiąga obecnie ponad 6,5 miliarda złotych. Niestety, nieprzerwanie od dwóch lat łączne zadłużenie w Polsce zwiększa się, i od września 2012 roku wzrosło o ponad 12 % do wysokości 41,55 miliarda złotych. Także w grupie dłużników zalegających na największe kwoty zanotowany został wzrost tego zadłużenia o kolejne 29 milionów złotych (czyli o 7 %). Dług dziesięciu największych dłużników to ponad 435 milionów złotych, czyli 1 % całego zadłużenia wszystkich Polaków. Osoba najbardziej zadłużona zalega na 115 milionów i mieszka w województwie mazowieckim, na drugim miejscu jest mieszkaniec województwa lubelskiego z długiem na prawie 55 milionów, a na trzecim dłużnik z Dolnego Śląska mający do zapłacenia 51 milionów. Długi te wynikają z niespłaconych kredytów hipotecznych i innych pożyczek.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej