Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Windykacja jako usługa świadczona przez firmę zewnętrzną – outsourcing

Wiele firm mających szeroki wachlarz Klientów posiada własny dział windykacji. Dlaczego przynosi im korzyści outsourcing tych usług do zewnętrznej firmy?

Firmy dokonujące sprzedaży z odroczonym terminem płatności na co dzień spotykają się z problemem niespłaconych należności. W większości przypadków są to krótkotrwałe poślizgi w płatnościach które nie stanowią zagrożenia dla płynności wierzyciela. Inaczej jest wtedy kiedy należność „starzeje się” a dłużnik starannie unika kontaktu z wierzycielem.

Nieściągnięte należności mogą wtedy poważnie utrudniać firmom prowadzenie działalności gospodarczej a w konsekwencji grozić utratą płynności finansowej. Aby zabezpieczyć się przed ryzykiem narastania niezapłaconych należności, firmy tworzą działy windykacji, które mają za zadanie monitorowanie płatności i prowadzenie czynności upominawczych wobec dłużników. Jeżeli czynności pracowników nie odnoszą skutku wierzyciel może zlecić windykację firmie zewnętrznej. Wynajęcie profesjonalnej firmy, która w zamian za prowizyjne wynagrodzenie podejmie się windykacji stanowi alternatywą drogę dochodzenia należności. Windykacja za pomocą firmy zewnętrznej może przynieść następujące korzyści:
– wierzyciel oszczędza swój czas,
– nie rozprasza energii na wyczerpujące czynności windykacyjne,
– zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej i rozwija firmę,
– nie angażuje pracowników handlowych do specjalistycznych działań windykacyjnych,
– wierzyciel korzysta z doświadczenia i specjalizacji firmy zewnętrznej .
– firma windykacyjna dokona ustaleń i przedstawi wierzycielowi raport pisemny, w którym zawarta będzie realna ocena możliwości spłaty zadłużenia przez dłużnika,
– firma windykacyjna wypracuje korzystne porozumienie z dłużnikiem i zabezpieczy spłatę należności.
– wierzyciel redukuje koszty własne.
Klient ma prawo do sprawdzenia firmy windykacyjnej:
– zajrzeć do aktualnego odpisu z rejestru sądowego dzięki czemu dowie się jak długo przedsiębiorstwo działa na rynku wierzytelności, czy może przekazać kontakt do co najmniej 3 podmiotów gospodarczych, z którymi ostatnio współpracowała w zakresie windykacji,
– czy procedury windykacyjne standardowo nie ograniczają się tylko do działań pasywnych (wypisywanie pism i telefonowanie do dłużników),
– czy prowizja firmy jest adekwatna do stosowanych procedur windykacyjnych. Po uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania można określić, z którą firmą warto podjąć współpracę. Nie powinni Państwo podejmować współpracy z firmą, która : pobiera najniższe prowizje – ponieważ wiadomo, że ich procedury windykacyjne będą ograniczone do minimum, co w efekcie przyniesie bezskuteczną windykację. Niekiedy firmy windykacyjne pobierają wysokie i nie uzasadnione opłaty wstępne – część firm windykacyjnych, żyje tylko z tych opłat, a ich efekty windykacji wierzytelności są rozczarowujące. Nie decydujcie się na ocenę firmy windykacyjnej przekazując jej na próbę najtrudniejszą ze spraw. Wiadomo, że sprawy najtrudniejsze, wymagają czasu i cierpliwości w poszukiwaniu przede wszystkim majątku dłużnika. Dlatego jeżeli chcecie się Państwo zdecydować na wypróbowanie firmy zlećcie jej pełną obsługę windykacyjną na określony czas kilku miesięcy. Wtedy można ocenić skuteczność firmy, dając do windykacji sprawy o różnym stopniu trudności (łatwe ale takie, które samemu trudno odzyskać) oraz te trudniejsze.

Wynagrodzenie firmy windykacyjnej ustalane jest na zasadzie prowizji od ściągniętego długu. W tej sprawie zawierane są indywidualne umowy. Na rynku wynagrodzenie procentowe waha się od 5 do 30 procent. Wynagrodzenie zależy od następujących czynników :
1. Wysokość kwoty wierzytelności, ogólnie przyjętą zasadą, jest ustalanie niższego procentu od wysokich kwot zadłużenia.
2. Kwalifikacja stopnia trudności sprawy:

ważny jest termin przeterminowania wierzytelności. Im dłuższy termin tym większy nakład pracy wymagany jest w celu odzyskania należności. Im dłużej wierzyciel zwleka z podjęciem działań windykacyjnych tym trudniejsza staje się windykacja wierzytelności. Istniej ryzyko przedawnienia wierzytelności. Przedawnienie wierzytelności jest podstawową przeszkodą w ściąganiu należności. Istota przedawnienia polega na tym, że po upływie czasu określonego w ustawie dłużnik może uchylić się od zaspokojenia roszczenia.

Rafał Ptak

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej