Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Windykacja nie jedno ma imię – krótki poradnik dla dłużników i wierzycieli

money-2298497_960_720Zaciąganie różnego rodzaju zobowiązań wiąże się z ryzykiem nieotrzymania zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedany towar. W takim wypadku każdemu wierzycielowi przysługuje dochodzenie roszczeń, czyli tak zwana windykacja. Jakie są jej rodzaje oraz ich specyfika? Który jest najkorzystniejszy dla obydwu stron?

 

Windykacja polubowna

Pierwszym etapem, od którego rozpoczyna się każde dochodzenie roszczeń, jest windykacja polubowna. Jest to najprostszy, a zarazem najtańszy sposób na odzyskanie należności. Windykacja ta polega na wezwaniu dłużnika do uiszczenia kwoty, którą jest winien. Odbywa się to w formie oficjalnego wezwania do zapłaty. Najlepiej, jeśli jest ono sporządzone w formie tradycyjnego pisma, wysłanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jest to niezwykle przydatne na wypadek ewentualnego skierowania sprawy na drogę sądową. Oczywiście, sporządzenie wezwania do zapłaty nie wyłącza możliwości innych sposobów dojścia do porozumienia. Szczególnie przydatne mogą okazać się mediacje. Nawet jednak zwykłe spotkanie i rozmowa może doprowadzić do zawarcia ugody, dlatego też zawsze warto próbować dochodzić wierzytelności polubownie.

Windykacja sądowa

Jeżeli windykacja na drodze polubownej nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, wówczas można zwrócić się o pomoc do sądu. Co ważne, istnieją różne rodzaje postępowań, w zależności od rodzaju należności oraz jej wysokości. Może to być postępowanie zwyczajne, nakazowe, upominawcze, a nawet elektroniczne postępowanie upominawcze. Istotne jest to, że nie każda wierzytelność może być dochodzona w każdym postępowaniu. Przykładowo, jeżeli zobowiązanie opiewa na kwotę 3000 złotych, wówczas może być ono dochodzone w postępowaniu upominawczym, a w przypadku wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, w postępowaniu uproszczonym. Ten rodzaj windykacji jest już znacznie bardziej skomplikowany oraz sformalizowany, stąd też przydatna może okazać konsultacja z prawnikiem. Co ważne, wiąże się także z uiszczeniem kosztów postępowania, które – w razie wygranej przed sądem – zostaną zwrócone przez dłużnika.

Windykacja komornicza

W sytuacji, gdy dłużnik nie uiścił należności, która została stwierdzona nakazem zapłaty lub wyrokiem, wierzyciel nie jest bezsilny. Mianowicie, po zaopatrzeniu nakazu zapłaty bądź wyroku w klauzulę wykonalności, można się udać z nim do kancelarii komorniczej. Klauzulę nadaje sąd na wniosek wierzyciela, wyjątkiem jest postępowanie nakazowe, gdzie jest ona nadawana z urzędu. Następnie komornik dokonuje zajęcia składników majątku dłużnika, które zostają sprzedane w drodze licytacji.

Dochodzenie wierzytelności nie jest sprawą przyjemną, jednakże zawsze można ograniczyć jego negatywne skutki do minimum. Wystarczy bowiem skorzystać z pomocy doświadczonych profesjonalistów. Nasza Kancelaria pomaga wierzycielom na każdym etapie windykacji, co też pozwala na szybkie i sprawne odzyskanie swoich pieniędzy.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej