Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej narzędziem windykacji długu!

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jako narzędzie windykacji stosowane przez AIF KancelariaCzy jest skuteczny sposób na nieuczciwego dłużnika?

Wielu przedsiębiorców spotkało sie z sytuacją, że dłużnik długotrwale nie płaci swoich zobowiązań, a mimo wszystko prowadzi dalej działalność gospodarczą. Tymczasem w takiej sytuacji powinien ogłosić upadłość, niezależnie od tego, czy prowadzi spółkę z o.o., czy jednoosobową działalność gospodarczą.

Jeżeli dłużnik nie płaci w terminie faktur VAT a nie wszczął postępowania upadłościowego, sankcją za zaniechanie dłużnika jest orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej!

Dlaczego są to sankcje szczególnie dotkliwe dla przedsiębiorców? Ponieważ osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nie może podjąć legalnej działalności gospodarczej. Zakaz orzekany jest nie tylko w stosunku do członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Można go uzyskać również wobec osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, wspólników spółki cywilnej, jawnej, komandytowej i wobec każdej osoby odpowiedzialnej za nie zgłoszenie wniosku o upadłość w terminie. Zakaz oznacza pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz prawa do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Jest także możliwe uzyskanie takiej sankcji w sytuacji ogłoszenia przez spółkę upadłości, jeżeli członkowie zarządu zrobili to zbyt późno.

Kiedy rekomendujemy prowadzenie takiego postępowania? W sytuacji, w której dłużnik wciąż prowadzi działalność gospodarczą, pełni funkcje w zarządach innych firm lub jest wspólnikiem w innych firmach. Jeżeli planujemy wszczęcie postępowania wobec członków zarządu z tytułu ich odpowiedzialności odszkodowawczej, zgłoszenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratury, dochodzenia roszczeń w drodze tzw. skargi pauliańskiej.

Więcej informacji praktycznych w dziale: Strategie

– dokładny opis procedury

– jakie dokumenty będą potrzebne

– podstawy prawne

– przykładowa sprawa

 

Poniżej prezentujemy przykład sprawy, w której orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej byłoby możliwe.

Piotr Czarny był Prezesem Zarządu spółki „CzarnyIbiały” Sp. z o.o. z/s we Wrocławiu w okresie od 2004 do 2010 r. Za rok 2007 spółka wykazała stratę finansową w wysokości 600.000,00 zł, a za rok 2008 stratę w wysokości 850.000,00 zł.  Spółka nie tylko nie płaciła faktur VAT wobec swoich kontrahentów, ale także powstało zadłużanie wobec Urzędu Skarbowego. Pan Czarny w listopadzie 2010 r. złożył rezygnację. Przez cały okres zajmowania stanowiska prezesa zarządu P. Czarny  nie złożył do sądu  wniosku o ogłoszenie upadłości.

Powiększająca się strata finansowa spółki przeświadcza o jej trudnej kondycji finansowej, a istniejące wymagalne zobowiązania potwierdzają stan niewypłacalności spółki. Pan P. Czarny był Prezesem Zarządu spółki, a zatem spoczywał na nim ustawowy obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, Pan Czarny tego nie uczynił, zatem sankcją za jego zaniechanie może być orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej