Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Zaniżone odszkodowanie za uszkodzony pojazd. Jak wywalczyć wyższą rekompensatę?

szkoda na pojeździeOtrzymanie odszkodowania w odpowiedniej wysokości warunkuje szybkość i rzetelność naprawy uszkodzonego pojazdu w wypadku. Niestety nagminną praktyką firm ubezpieczeniowych jest zaniżanie wyceny szkody rzeczowej, która skutkuje rażąco niskim odszkodowaniem. Czy poszkodowany jest skazany na małą rekompensatę pieniężną? Jak skutecznie walczyć z ubezpieczycielem?


Nie bądź bierny na naganne praktyki firmy ubezpieczeniowej

Zaniżanie odszkodowań za szkodę rzeczową to celowe działanie firm ubezpieczeniowych. Jak da się zauważyć otrzymywana pierwsza wycena zawsze jest mocno zaniżona, gdyż ubezpieczyciel czeka na reakcję poszkodowanego. Jak pokazuje praktyka wielu roszczących, choć widzi, że wycena nie została sporządzona w odpowiedni sposób ze strachu porzuca myśl dochodzenia właściwej kwoty od firmy ubezpieczeniowej. Nie warto skazywać się na niskie odszkodowanie po wypadku. Zakłady ubezpieczeń stosują wiele sprytnych trików, które umożliwiają im skutecznie zaniżenie wyceny szkody. Oto kilka sposobów na przekłamanie kalkulacji naprawy:

 • amortyzacja części – w przypadku rekompensaty za szkody powstałe w pojeździe kilkuletnim nagminną praktyką jest pomniejszanie wyceny o tzw. zużycie części. Zgodnie z wytycznymi KNF i stanowiskiem sądów firmy ubezpieczeniowe nie mogą domniemać, że nowe części zwiększają wartość pojazdu. Jeśli ubezpieczyciel chce zaniżyć rekompensatę musi udowodnić, że naprawa zwiększy wartość samochodu. W praktyce jest to bardzo ciężkie do udowodnienia, gdyż pojazd powypadkowy znacząco traci na wartości.
 • zamienniki – ubezpieczyciele uwielbiają oferować naprawę pojazdu o tanie zamienniki. Należy podkreślić, że poszkodowany ma prawo dokonać naprawy pojazdu z użyciem części oryginalnych. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy w momencie uszkodzenia dany element był już zamiennikiem.
 • stawka za roboczogodzinę – specyficzne stawki za roboczogodzinę naprawy pojazdu to kolejny sprytny sposób na zaniżenie odszkodowania. Niestety nie wiadomo na jakich zasadach ubezpieczyciel ustala koszt pracy warsztatu. Pewnym jest jednak, że poszkodowany nie musi się na to godzić. Po wypadku roszczący ma prawo naprawić pojazd w dowolnie wybranym warsztacie i ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia musi mu to umożliwić.

Jak walczyć z zaniżonym odszkodowaniem?

Niska szkoda na pojeździe to nie koniec świata. Istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z ubezpieczycielem. Poszkodowany może skorzystać z wyceny niezależnego rzeczoznawcy samochodowego lub warsztatu. Mając w ręku taki dokument możemy złożyć skuteczne odwołanie od zaniżonego kosztorysu i poprzeć się argumentami zawartymi w niezależnej wycenie szkody. Bardziej odważni poszkodowani mogą gromadzić dokumenty poświadczające koszt naprawy pojazdu. Po jej zakończeniu mogą wystąpić z uzbieranymi rachunkami o zwrot różnicy w wycenie odszkodowania, a koszcie naprawy. Ostatnim rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na etap postępowania sądowego. Jeśli nie chcemy borykać się z firmą ubezpieczeniową możemy oddać rozstrzygnięcie sporu sędziemu. Poszkodowani nie muszą zmagać się samodzielnie z ubezpieczycielem. Nawiązując współpracę z doświadczoną kancelarią prawną specjalista wyręcza nas w większości czynności prawnych skutecznie dochodząc należnego odszkodowania.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej