Skip to content

Prawda czy mit? Popularne błędne przekonania na temat windykacji

Nieterminowe płatności stanowią nie lada trudność w kontekście prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W takich sytuacjach przedsiębiorcy chcący odzyskać swoją należność muszą rozpocząć postępowanie windykacyjne. Windykacja to jedno z najpopularniejszych narzędzi do odzyskiwania należności – mimo to, przez wielu uważana jest za coś abstrakcyjnego. Przez ten fakt, wokół procesu windykacji narosło mnóstwo mitów, które zdecydowanie zakrzywiają jej obraz. AIF Kancelaria postanowiła skonfrontować mity z rzeczywistością windykacyjną, w jakiej orientujemy się na co dzień. Z nami odkryjesz prawdziwe oblicze windykacji.

Windykacja okiem ekspertów: rozprawiamy się z mitami

Pierwszym mitem, jaki warto obalić zawczasu, stanowi nielegalność windykacji. Oczywiście, jest to zupełnie niezgodne z prawdą. Wszelkiego rodzaju kancelarie i firmy windykacyjne działają w pełni legalnie – w momencie gdy podmiot egzekucyjny prowadzi proces windykacji w sposób nieetyczny czy naruszający granice postępowania, konieczne jest zgłoszenie tego typu okoliczności i poddanie ich natychmiastowemu wyjaśnieniu. Prowadzona przez nas AIF Kancelaria ma więc pełne prawo do tego, by odzyskiwać roszczenia na rzecz swoich Klientów. Co za tym idzie, mamy prawo do kontaktu z dłużnikiem i wysyłaniu mu roszczeń do zapłaty. Próba kontaktu podejmowana jest tylko kilka razy (nie jest to więc nadużywanie swoich kompetencji ani nękanie), a każda forma komunikacji jest zawsze formalna oraz pełna szacunku do rozmówcy.

Jakie jeszcze mity uznajemy za warte sprostowania?

  • Windykator zajmuje konta bankowe dłużników i pozbawia ich wszystkich oszczędności. To poważny błąd! Windykator nie jest komornikiem, a co za tym idzie, nie ma również możliwości pobrania środków do zaspokojenia roszczenia z rachunku bankowego dłużnika. Owszem, może doprowadzić do egzekucji komorniczej, jednak dzieje się to dopiero wtedy, gdy sąd zatwierdza klauzulę wykonalności.
  • Dług można odzyskać wyłącznie w sądzie. Skądże! Windykacja sądowa ma zazwyczaj miejsce wyłącznie wtedy, gdy mimo windykacji miękkiej, dłużnik uchyla się od spełnienia zobowiązania. W AIF Kancelaria około 75% spraw jest pomyślnie rozwiązywanych już na etapie polubownym, który trwa maksymalnie 30 dni – co za tym idzie, 3/4 prowadzonych przez nas spraw nie kończy się w sądzie.
  • Tylko duże przedsiębiorstwa mogą windykować należności. Nigdy tak nie było! To kompletnie bez znaczenia, ile osób jest zatrudnionych w firmie, która chciałaby poddać się windykacji swoich nieuczciwych kontrahentów. Podejmujemy się odzyskiwania należności zarówno dla dużych firm, jak i średnich czy małych przedsiębiorstw.
  • Windykacja jest kosztowna i nieopłacalna. Nie u nas! Koszty związane z windykacją są naprawdę zróżnicowane, jednak finalnie i tak okazują się niewielkie w porównaniu z kwotą odzyskaną dzięki skutecznej windykacji. AIF Kancelaria do każdej sprawy podchodzi w sposób indywidualny. Co więcej, udowadniamy, że windykacja na koszt dłużnika jest u nas możliwa!

Nie wierz w mity na temat windykacji – zamiast tego skontaktuj się z naszymi specjalistami

Proces dochodzenia roszczeń jest w stanie wzbudzać w dłużnikach strach oraz uzasadnione obawy. Warto wiedzieć, że branża windykacji jest także jedną z najbardziej rozwojowych w naszym kraju. Szacuje się, że z roku na rok przybywa osób, które zalegają ze spłatą należności. Jako eksperci z wieloletnim doświadczeniem, serdecznie zapraszamy na konsultacje. Pamiętaj: oczekiwanie, aż dłużnik zapłaci sam z siebie, w żaden sposób nie pomaga w zachowaniu płynności finansowej firmy. Im dłużej powstrzymujesz się od działań windykacyjnych, tym proces staje się trudniejszy. Zacznij działać – specjaliści z AIF Kancelaria mogą Ci w tym pomóc.