Skip to content

Windykacja na własną rękę. Przeczytaj, zanim zaczniesz samodzielnie ściągać długi

Każdy może próbować we własnym zakresie porozumieć się ze swoim dłużnikiem. Przygotowanie pisemnej korespondencji, rozmowy i negocjacje to ważne działania, które mogą przynieść skutek. Na takie kroki decydują się najczęściej wierzyciele, którzy dobrze znają osoby, zalegające im z zapłatą za dostarczony towar bądź terminowo wykonaną usługę. Z doświadczenia wiemy, że ufają oni zapewnieniom dłużników i są skłonni pójść na kompromis, dając kontrahentom dodatkowy czas na spłatę. Taka pobłażliwość niesie ze sobą konsekwencje, których jako wierzyciel, z pewnością wolałbyś uniknąć. Sprawdź, co radzimy osobom, rozważającym samodzielną windykację długów.

Z dłużnikami nie ma żartów. Odwlekanie terminu płatności to bagatelizowanie sprawy!

Bardzo często mają miejsce sytuacje, w których dłużnik nie jest obcą osobą, lecz dobrym znajomym, a nawet przyjacielem rodziny. Wówczas wydaje się, że zatrudnianie prawników z kancelarii windykacyjnej jest działaniem nie na miejscu. Panuje przekonanie, iż wobec znajomych nie powinno się stosować tak radykalnych kroków. Rzeczywistość jest jednak inna – dłużnicy nie traktują poważnie pobłażliwych i wyrozumiałych wierzycieli. Potrafią wykorzystywać ich życzliwość i w nieskończoność odwlekać spłatę. Konsekwencje takiego zachowania mogą być katastrofalne dla wierzyciela. Zaległości finansowe mają skłonność do narastania i z czasem małe zadłużenie okazuje się poważnym długiem, negatywnie wpływającym na kondycję przedsiębiorstwa.

Mimo dobrych chęci, przez brak umiejętności negocjacyjnych oraz nieznajomość prawa, wierzyciele działający w pojedynkę zwykle nie osiągają zamierzonego celu. Nie udaje im się nakłonić dłużnika do uregulowania zaległości. Co więcej, odwlekając sprawę w czasie, nierzadko tracą oni szansę na odzyskanie całej kwoty. Nierzetelni kontrahenci wyzbywają się majątku i doprowadzają do swojej niewypłacalności. Wtedy windykacja długów jest już bardzo trudna, w większości sytuacji wręcz niemożliwa.

Formalności i komplikacje, związane z dochodzeniem należności od dłużników

Działania windykacyjne muszą być prowadzone legalnie, a poszczególne czynności zgodne z prawem. Osobom, które nie są obyte w temacie odzyskiwania długów, dopełnienie formalności może przysporzyć niemałych problemów. Do wszczęcia windykacji konieczne jest zgromadzenie dokumentów, wskazujących na powstanie oraz istnienie należności. Brak umowy, faktury VAT albo stosownego oświadczenia to poważne utrudnienie. Roszczenie trzeba będzie udowodnić przed sądem, co generuje kolejne problemy. Pilnowanie terminów i samodzielne prowadzenie sprawy jest bardzo stresujące, wymaga wzmożonej czujności. Zdecydowanie lepszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawników.

W AIF Kancelarii zajmujemy się windykacją na koszt dłużników. Nasza specjalizacja to polubowne odzyskiwanie długów, które zajmuje nam nie więcej, niż 30 dni. Decyzja o tym, czy podejmiesz się windykacji samodzielnie lub też powierzysz ją profesjonalistom, należy do Ciebie. Z naszej strony proponujemy niezobowiązujące spotkanie i rozmowę o tym, jaką pomoc jesteśmy w stanie Ci zaoferować. Zapraszamy.