Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Czy powodem zadłużenia może być ubezpieczenie?

Nieopłacone składki z tytułu różnych ubezpieczeń są jedną z wielu przyczyn, zaraz po ratach kredytów i płatnościach za usługi telekomunikacyjne, popadania w długi. Zwykle stoi za tym brak wiedzy dotyczącej zawieranych umów ubezpieczeniowych oraz nieuwaga.

Czy ubezpieczenie może być powodem zadłużeniaPomimo wciąż wzrastającej wiedzy Polaków dotyczącej finansów, bankowości czy swoich praw w obliczu działań windykacyjnych, liczba osób, których zadłużenie wynika z ubezpieczenia jest coraz większa. Jeśli chodzi o edukację ubezpieczeniową, to wciąż jest ona na niskim poziomie. Nie wiemy na przykład jakie obowiązki musimy spełnić po sprzedaży samochodu. Nie pamiętamy również kiedy kończy się nam polisa ubezpieczeniowa. Ten brak wiedzy i zapominalstwo mogą mieć bardzo negatywne skutki. Rolą ubezpieczenia jest ochrona nas, naszych dóbr i naszych interesów. Dlatego, żeby ubezpieczenie nie stało się przyczyną naszych problemów finansowych, pamiętajmy o kilku wymienionych poniżej zagadnieniach.

Prawa i obowiązki

Brak znajomości przepisów to główna przyczyna powstawania długu z tytułu składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych. Nie posiadamy wiedzy o prawach i obowiązkach związanych z zawarciem lub rozwiązaniem polisy. Poinformowanie Wydziału Komunikacji o fakcie sprzedaży pojazdu to nie jedyny obowiązek, jaki na nas spoczywa. Kolejnym, bardzo istotnym, jest poinformowanie ubezpieczyciela w ciągu 30 dni od sprzedaży auta o zmianie jego właściciela. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ, jeśli nabywca auta nie zgłosi do ubezpieczyciela faktu zakupu, to obowiązanym do płacenia dalszych składek nadal pozostanie sprzedający. Ale nie tylko podczas kupna lub sprzedaży samochodu należy o tym pamiętać. Przy każdej zmianie ubezpieczyciela należy złożyć pisemne wypowiedzenie umowy dotychczasowemu towarzystwu z zachowaniem minimum 1 dnia przed upływem terminu ważności umowy ubezpieczeniowej. Takie umowy są bowiem automatycznie przedłużane, więc bardzo łatwo o sytuację, gdzie będziemy zmuszeni płacić dwa ubezpieczenia dwóm różnym ubezpieczycielom, jeśli nie powiadomimy pierwotnego ubezpieczyciela o zmianie. W sytuacji zdublowania ubezpieczenia pozostaje nam próba wypowiedzenia umowy powołując się na zapis art.28 A o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wówczas można rozwiązać taką umowę i uniknąć płacenia podwójnych składek.

Umowy przez internet i telefon

Na polski rynek wszedł bezpośredni kanał sprzedaży polis ubezpieczeniowych polegający na możliwości zawierania umów z ubezpieczycielem przez telefon i internet. Choć jest to duże ułatwienie, spowodowało to także wzrost liczby osób przekonanych, że nigdy nie zawierały żadnej umowy, a teraz są naciskane do płacenia za składki. O co chodzi? Często na stronach internetowych znajdują się kalkulatory ubezpieczeniowe pozwalające na obliczenie ewentualnej wysokości składek. Czasami jednak sprawdzenie, ile w danym towarzystwie kosztowałoby nas ubezpieczenie auta wiąże się z przejściem dalej, wgłąb serwisu, poprzez komunikat „kup polisę”. Ten przycisk oznacza realne zawarcie umowy z ubezpieczalnią, a nie jedynie sprawdzenie wysokości składek, dlatego tak ważne jest czytanie wszelkich wiadomości pojawiających się na takich stronach. Ignorowanie wyskakujących okienek, pospieszne przechodzenie na dalsze strony portalu klikając bez zastanowienia w kolejne przyciski może skończyć się zawarciem niechcianej umowy. Taka umowa będzie miała rzeczywiste, a nie wirtualne konsekwencje. W dzisiejszym świecie podpisywanie umów, również ubezpieczeniowych, nie musi odbywać się w tradycyjny, pisemny sposób. Od kilkunastu lat umowy można zawierać poprzez internet lub telefon, dlatego wczytywanie się w drobny druk i pojawiające się komunikaty oraz ostrożność w dobieraniu słów podczas rozmowy telefonicznej powinna być zasadą, którą kierujemy się w kontaktach z przedstawicielami wszystkich firm.

Zapominalstwo

czy ubezpieczenie może być powodem zadłużeniaPrzyczyną długów z tytułu ubezpieczenia, oprócz niewiedzy i braku ostrożności, bywa zwykłe zapominalstwo. Nie pamiętając o granicznej dacie zapłaty za składkę stajemy się dłużnikami, a małe zadłużenie szybka narasta obejmując odsetki i nałożone inne kary za zwłokę powodując coraz większy problem. Jednorazowa spłata może stać się zbyt dużym obciążeniem domowego budżetu. Dlatego zapiszmy datę opłaty kolejnej składki w kalendarzu, notesie czy telefonie, ustawmy przypomnienie mailowe lub polecenie zapłaty na koncie bankowym i nie lekceważmy przypomnień od ubezpieczyciela. W prosty sposób unikniemy niepotrzebnego stresu i dodatkowych kosztów.

Regres ubezpieczeniowy

Regres ubezpieczeniowy to możliwość, z której korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe, mająca na celu dochodzenie zwrotu wypłaconego odszkodowania od osoby będącej odpowiedzialną za powstałą szkodę. Przykładowo, podczas zalania mieszkania poszkodowanemu zostaje wypłacone odszkodowanie. Zgodnie z art. 828§1 kodeksu cywilnego ubezpieczyciel ma prawo dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania od osoby, która spowodowała zalanie. Zatem, osoby odpowiedzialne za powstałe szkody mogą zostać wezwane do zapłacenia kosztów, które ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanemu. Nie można lekceważyć takiej odpowiedzialności, gdyż stanie się powodem naszego zadłużenia. Nie unikajmy kontaktu z ubezpieczalniami, które korespondują z nami w takich sprawach i na bieżąco wyjaśniajmy wszelkie sprawy, aby nie dowiedzieć się o powstałym zadłużeniu zbyt późno.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Aby uniknąć odpowiedzialności z tytułu regresu ubezpieczeniowego należy posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nie jest to duży koszt, a pozwala uniknąć dodatkowych wydatków w sytuacjach, gdy nieumyślnie stajemy się sprawcami szkód. Takie ubezpieczenie daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Paulina Milka

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej