Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Pieniądze prywatne a konto firmowe

Pieniądze prywatne pomieszane z firmowymi? czy to możliwe? Czy to dobre rozwiązanie?

Połowa mikroprzedsiębiorców, którzy nie mają problemów z dłużnikami oraz 60 % tych, którzy borykają się z brakiem płatności od kontrahentów często przeznacza prywatne środki finansowe na swoją działalność gospodarczą. Jednak mieszanie pieniędzy osobistych z firmowymi może mieć dotkliwe skutki.

Pieniądze prywatne w mikroprzedsiębiorstwach

Łączenie środków prywatnych z biznesowymi nie wynika tylko z próby ratowania płynności finansowej spowodowanej niepłacącymi dłużnikami, ponieważ już połowa przedsiębiorców, którzy nie mają takich problemów również stosuje takie rozwiązanie. Sięganie po prywatne środki, aby zasilić firmowe konto zdarza się także w przedsiębiorstwach zatrudniających do 49 pracowników. Robi tak 1/4 małych firm. Natomiast w przedsiębiorstwach średnich, czyli takich, w których pracuje od 50 do 249 osób zjawisko mieszania pieniędzy prywatnych ze służbowymi jest prawie niespotykane. Pieniądze prywatne zasilają konto firmowe przede wszystkim w przypadku mikroprzedsiębiorców. Dzieje się tak również dlatego, że dużo łatwiej uzyskać kredyt osobie prywatnej niż przedsiębiorcy.

Co na to prawo?

Prawo pozwala na mieszanie środków prywatnych z firmowymi w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, również w ramach spółek cywilnych. Spełniając pewne warunki, w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa można wliczyć odsetki kredytu, który został zaciągnięty przez osobę prywatną. O tym, czy można tak zrobić decyduje przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy kredytowej; fakt, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem oraz jaka część kredytu została wykorzystana na rzecz prowadzonego przedsiębiorstwa. Aby wpisać część pieniędzy uzyskanych z kredytu w koszty prowadzenia działalności należy to udokumentować np. fakturami, które potwierdzają wydatki związane z firmą lub przelewami dokonanymi na konto firmowe.

Przedsiębiorca odpowiada swoim majątkiem prywatnym

Pieniądze prywatne w kasie firmowej są więc zgodne z literą prawa. Ponieważ jednak takie mieszanie funduszy jest możliwe w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, oznacza to, że w przypadku problemów finansowych właściciel takiej działalności odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem. Inaczej jest w spółkach prawa handlowego, gdzie spółka, która może zaciągać zobowiązania, również za nie odpowiada. W spółkach akcyjnych oraz tych z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy odpowiadają do wysokości kapitału spółki. W przypadku spółek jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych najpierw za zobowiązania odpowiada spółka, a w przypadku bezskutecznej egzekucji – niektóre typy wspólników. Jeśli dochody przedsiębiorcy nie pozwalają na spłatę zadłużenia, negatywna historia kredytowa biznesmena przejdzie na jego historię prywatną. To utrudni lub uniemożliwi zaciągnięcie pożyczki na cele osobiste. Firmowe problemy przekładają się na sytuację prywatną.

Paulina Milka

AIF Kancelaria sp. z o.o.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej