Skip to content

Przymusowe egzekwowanie należności od dłużnika. Poznaj szczegóły współpracy z komornikiem i uniknij niepotrzebnych błędów

egzekwowanie-naleznosci-od-dluznika

Egzekucja komornicza to ostatnia możliwość odzyskania środków pieniężnych od dłużnika. Każdy wierzyciel decydujący się na ten krok powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Wiele trudności nastręcza wybór komornika sądowego, a także rzetelne przygotowanie wniosku egzekucyjnego. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości przygotowaliśmy krótki poradnik, który umożliwi świadome prowadzenie egzekucji z komornikiem u boku.

Tytuł wykonawczy, a egzekucyjny – poznaj istotną różnicę

Posiadanie niezapłaconego dokumentu księgowego np. faktury nie jest wystarczające do skierowania sprawy do komornika sądowego. Wierzyciel, by prowadzić egzekucję pod przymusem zobowiązany jest do uzyskania stosownego dokumentu. Mowa o tytule wykonawczym, na którego mocy komornik może rozpocząć działania względem dłużnika. Należy podkreślić, że mianem tytułu wykonawczego określa się tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności. Wierzyciel kierując sprawę do sądu najczęściej otrzymuje orzeczenie sądowe. W celu skierowania sprawy do komornika należy wystąpić ponownie do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, dopiero posiadając taki dokument możemy podjąć dalsze działania.

Wybór komornika – czy ma jakieś znaczenie?

Wierzyciel ma pełną dowolność w wyborze komornika sądowego, który będzie prowadził jego sprawę. Kiedyś zlecając egzekucję należało się kierować podziałem terytorialnym na tzw. rewiry. Obecnie jedynie przy prowadzeniu egzekucji z nieruchomości zachodzi konieczność wyboru komornika sądu, w którego okręgu znajduje się majątek. Czy dowolność w wyborze komornika ułatwia prowadzenie egzekucji? Niestety nie, od doboru odpowiedniego komornika zależeć będzie skuteczność prowadzonych działań. Złożenie wniosku na tzw. chybił trafił jest fatalny posunięciem, które skutkować będzie umorzeniem postępowania. Jak wybrać dobrego komornika sądowego? To trudne pytanie, na które nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi. Nie znajdziemy nigdzie rankingów, które dadzą nam obraz na skuteczność danego komornika. Egzekwowanie należności od dłużnika przez dobrego komornika jest na wagę złota, dlatego wierzyciel może zadać kilka pytań, które ułatwią mu dokonanie wyboru:

  • jak długo działa kancelaria?
  • ile spraw średnio obsługuje w ciągu roku, jaka była skuteczność w egzekwowaniu należności
  • czy prowadzi czynności terenowe?
  • czy posiada dostęp do systemu Ognivo, CEPiK?

Rzetelny wniosek do komornika ma wpływ na skuteczność egzekucji

Na koniec warto wspomnieć o przygotowaniu wniosku do komornika. Wierzyciel w tym dokumencie jest zobowiązany do wskazania składników majątkowych, z których będzie prowadzona egzekucja. Niewiele osób ma świadomość, że komornik jest jedynie narzędziem w rękach wierzyciela. Jeśli nie zostanie wskazany majątek, z którego istnieje możliwość wyegzekwowania należności od dłużnika najprawdopodobniej egzekucja zostanie umorzona. Nie mając informacji na temat dóbr majątkowych należy skorzystać z pomocy kancelarii windykacyjnej posiadającej w ofercie usługę wywiadu gospodarczego. Dzięki tym działaniom zostanie ustalony majątek dłużnika, a to zdecydowanie usprawni egzekucję komorniczą.