Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Raport BIG: Nastroje przedsiębiorstw rekordowe złe, ale najgorsze chyba za nami

Sytuacja dłużnikówNa podstawie raportu partnera AIF Kancelarii, Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor, można zauważyć, że wartość wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej  jest niższa niż na koniec roku 2012. Jest to jednak i tak wynik lepszy niż dokładnie rok temu, kiedy nie było jeszcze mowy o spowolnieniu gospodarczym. To oznacza, że mimo iż potwierdziły się pesymistyczne prognozy o trudnej sytuacji na rynku, to wygląda na to, że najgorszy okres kryzysu gospodarczego już minął.

Sytuacja dłużnikówMimo to, aktualnie wskaźnik bezpieczeństwa dla przedsiębiorców zanotował najniższy rezultat w historii raportów BIG. Bardzo nisko w dalszym ciągu ocenia się także sytuację bezpieczeństwa prowadzenia działalności w sektorze budowlanym. Zdecydowanie lepiej jest natomiast w branży turystycznej, która ocenia swoje bezpieczeństwo z miesiąca na miesiąc coraz lepiej.

Niskie wyniki wskaźników raportu BIG nie powinny jednak martwić. Rok temu, gdy przedsiębiorcy byli optymistycznie nastawieni i wiązali duże nadzieje związane z organizacją EURO 2012, wskaźnik był tylko nieco wyższy, a mimo to w rezultacie okazało się, że ten czas przyniósł wiele strat. Według Mariusza Hildebranda, Prezesa Zarządu BIG Infomonitor S.A., aktualne niskie wyniki i tak ukazują systematyczną poprawę oceny bezpieczeństwa gospodarczego i zdolności przedsiębiorców do terminowych płatności. Mogą być również rezultatem wzmożonej ostrożności firm, które po czasie spowolnienia ekonomicznego, obawiają się wysnuwać zbyt optymistyczne wnioski.

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest wzrost o 5 % w stosunku do wakacji 2012 liczby firm, które dobrze oceniają możliwości terminowych płatności swoich kontrahentów. Od około 9 miesięcy zwiększa się ilość przedsiębiorców, która otrzymuje na czas ponad 90 % należności. W ostatnim czasie zmniejszyła się również grupa, która oceniała, że przeterminowane zobowiązania, z którymi zalegają ich kontrahenci przekracza 100 tysięcy złotych. Mimo że 35 % przedsiębiorców nadal oczekuje na należności przekraczające tę kwotę, to i tak jest ich mniej niż 3 miesiące temu.

Te polepszające się wyniki są rezultatem wzmożonej ostrożności przedsiębiorców i korzystania z różnych źródeł wymiany informacji gospodarczej. Dzięki efektywniejszemu i częstszemu sprawdzaniu wiarygodności finansowej swoich kontrahentów przedsiębiorcy minimalizują ryzyko nawiązania współpracy z nierzetelnymi partnerami, którzy mają trudności finansowe.

Podsumowując, widać pierwsze oznaki poprawy sytuacji gospodarczej, jednak firmy nadal są bardzo ostrożne jeśli chodzi o nowe inwestycje i rozwój. Poprzednie lata pokazały, że sytuacja ekonomiczna, która wydawała się stabilizować, a nawet poprawiać, może szybko zmienić się na niekorzyść. Dlatego wskazane jest ciągłe korzystanie z rejestrów dłużników i wymiana informacji na temat wiarygodności kontrahentów. Giełda Wierzytelności zamieszczona na stronie www.aif.com.pl to właśnie takie narzędzie, dzięki któremu możemy poznać kondycję finansową potencjalnego partnera i ostrzec innych przed niesolidnymi płatnikami.

Paulina Milka

 

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej