Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Rewolucja w kwestii doręczeń komorniczych. Teraz pozew dostarczy komornik

writing-1149962_960_720writing-1149962_960_720writing-1149962_960_720Wszedł w życie nowy przepis, dotyczący zasad doręczania pism, wszczynających postępowanie rozpoznawcze. Zmiana jest rewolucyjna, ponieważ w dużym stopniu likwiduje problem niedostarczonych pozwów. Na mocy nowelizacji, zawiadomienia sądowe będą uznawane za doręczone nie po dwukrotnym zostawieniu awizo, lecz po osobistym dostarczeniu ich przez komornika. Co to oznacza w praktyce i jak będzie wyglądać doręczanie pism na nowych zasadach?

Koniec z fikcją doręczenia. Pisma będą dostarczane do rąk własnych, przez komorników

Od 07.11.2019 r. obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi zmienia się sposób doręczeń pierwszych pism w sprawie (dokumentów, wszczynających postępowanie rozpoznawcze). Do tej pory adresaci konsekwentnie odmawiali przyjęcia pism procesowych. W efekcie były one dwukrotnie awizowane, a po upływie 14 dni uznawane za… doręczone. Tak zwane fikcyjne doręczenia chroniły praw strony, wnoszącej pozew. Dokumenty w rzeczywistości nigdy nie zostały odebrane przez adresata, choć tak je traktowano.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego ma minimalizować opisany problem, poprzez wdrożenie nowych zasad doręczeń pism oraz nakazów w EPU. Od tej pory bezskuteczne próby dostarczenia pozwanemu dokumentów, nie będą skutkowały uznaniem ich za udane. Doręczeniem podwójnie awizowanych pism osobiście zajmą się komornicy, jednak wyłącznie na prośbę powodów, którzy będą musieli uiścić za to opłatę rzędu 60 zł. Próbę dostarczenia zawiadomienia sądowego, komornik podejmie w terminie dwóch tygodni od otrzymania zlecenia. Jeżeli nie powiedzie się ona z powodu nieobecności adresata pod wskazanym adresem, zleceniobiorca za dodatkową opłatą (w wysokości 40 zł), będzie ustalał prawidłowy adres zamieszkania. Nowe miejsce pobytu adresata zostanie zgłoszone do Sądu, który ponownie wyśle doręczenie komornicze – pod wskazany adres. Co ważne, niemożność dostarczenia pozwu będzie skutkowała zawieszeniem postępowania. Gdy po upływie trzech miesięcy do Sądu nie wpłynie wniosek o podjęcie zawieszonej sprawy, zostanie ona umorzona.

Co w praktyce oznaczają zmiany w regulacjach doręczeń komorniczych?

Nowy przepis dotyczy postępowań określonego typu. Zgodnie z Art. 11 są to sprawy:

 1. w których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wydano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,

 2. wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, rozpoznawane w postępowaniu nakazowym,

 3. wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, rozpoznawane w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

W praktyce nowelizacja działa na korzyść zarówno powoda, jak i pozwanego, który wcześniej nie był chroniony pod kątem domniemanych doręczeń komorniczych. Zgodnie z nową procedurą, wadliwy dotychczas system dostarczania pism procesowych zostanie usprawniony. Choć wiele procesów ulegnie wydłużeniu (zwłaszcza w sytuacjach, kiedy komornik nie ustali prawidłowego adresu pozwanego), będą one bardziej sprawiedliwe. Rewolucja pozwoli też zarobić komornikom, którzy za swoje działania związane z doręczaniem pism będą pobierać określone opłaty. Oprócz 60 zł za zlecenie sprawy i 40 zł za ustalanie adresu zamieszkania, komornikom przysługuje 20 zł za zwrot kosztów dojazdu, jeśli kancelaria jest oddalona od miejsca czynności o min. 10 km. Co istotne, poniesione przez powodów koszty doręczenia komorniczego będą podlegały zwrotowi, w ramach późniejszego rozliczenia kosztów procesowych.

Jeśli Twój dłużnik konsekwentnie unika kontaktów i nie odbiera przesyłek, wiele wskazuje na to, że teraz się to zmieni. Komornik dostarczy pozwanemu pismo, zobowiązujące go do spłaty zobowiązania lub stawienia się w Sądzie. Nasza kancelaria prawna reprezentuje Klientów, którzy zmagają się z nierzetelnymi kontrahentami. Zgłoś się do nas! Prawnicy zatrudnieni w AIF Kancelarii z przyjemnością przeanalizują Twoją sprawę i odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej