Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Roszczenie majątkowe ulega przedawnieniu? Rozwiązanie: próba ugodowa

Dochodzenie roszczeń majątkowych jest ograniczone w czasie. Gdy określony przez prawo termin upłynie, odzyskanie długu staje się praktycznie niemożliwe. Bieg przedawnienia można jednak przerwać, w konsekwencji zyskując dodatkowy czas na wyegzekwowanie długu. Jest to działanie zgodne z polskim prawem i dające wierzycielowi możliwość odzyskania należnych mu pieniędzy, mimo upływającego terminu przedawnienia roszczeń. Dowiedz się więcej o wezwaniu do ugody!

Prawo jasno określa, po jakim czasie wierzyciel traci szansę na odzyskanie długu

Zgodnie z Art. 118 Kodeksu cywilnego: Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Niektóre z roszczeń przedawniają się jeszcze szybciej – to między innymi długi alimentacyjne (tu termin przedawnienia wynosi 3 lata). Co za tym idzie, po upływie ww. terminów, wierzyciel traci prawo do zaspokojenia roszczenia. W przypadku zwlekania z windykacją i pokładania nadziei w zapewnieniach dłużnika, łatwo przeoczyć „termin ważności” długu, a tym samym niemal zupełnie stracić szansę na odzyskanie pieniędzy. Gdy dług się przedawni, wyegzekwowanie go na drodze prawnej stanie się bowiem niemożliwe. Nieuczciwy płatnik będzie mógł uchylić się od obowiązku zapłaty!

Próba ugodowa pozwala wydłużyć termin przedawnienia roszczeń

Metodą na obejście „sztywnych terminów” okazuje się zawezwanie do próby ugodowej. Mowa o wszczęciu postępowania pojednawczego, którego może dokonać zarówno pozwany, jak i sam powód. Sformułowanie wniosku ma na celu zawarcie kompromisu oraz, w efekcie, rozwiązanie sprawy na drodze ugody. Jednocześnie jest to narzędzie, pozwalające skutecznie przerwać bieg przedawnienia (o którym głosi Art. 123 Kodeksu cywilnego). Ważną informacją dla wierzycieli pozostaje fakt, że wezwanie do ugody nie jest weryfikowane pod kątem celowości. Bez względu na intencje wnioskującego, poprawnie złożony wniosek niesie ze sobą konsekwencję w postaci przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

W wielu sytuacjach próba ugodowa stanowi więc koło ratunkowe dla wierzyciela, który z różnych przyczyn nie rozpoczął windykacji na czas. Reasumując: zapobiegnięcie przedawnieniu roszczenia poprzez wydłużenie ustawowego terminu, pozwala dochodzić należności nawet wówczas, gdy roszczenia były bliskie przedawnieniu. Bez względu na okoliczności, nie zalecamy jednak czekać! Sprawnie przeprowadzona windykacja to najlepsza metoda na odzyskanie długów. Zachęcamy do kontaktu z naszymi prawnikami – w AIF Kancelarii czekają specjaliści od walki z nierzetelnymi płatnikami. Zajmiemy się Twoją sprawą!

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej