Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 16 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1350 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

14 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 350
wygranych spraw

Upadłość konsumencka coraz bardziej popularna

Upadłość konsumencka jest instrumentem, po który coraz częściej sięgają zadłużeni Polacy

Upadłość konsumencka została ogłoszona przez 2115 osób od czasu wejścia w życie nowych, mniej restrykcyjnych przepisów. Kilkadziesiąt z tych osób zadłużyło się na ponad milion złotych. Kredyty bankowe, które bywają źródłem bankructwa są uzależnione od wieku dłużnika – osoby w podeszłym wieku mają dług w wysokości 30 tysięcy złotych, ale 40-latkowie już wysokości 300 tysięcy złotych. Mimo że liczba ogłoszonych upadłości osiągnęła już bardzo wysoki poziom, to i tak stale wzrasta – grudzień 2015 roku to rekordowy miesiąc, kiedy wniosków o upadłość zgłosiło ponad 300 osób (w styczniu 2015 roku były to zaledwie 2 osoby).

Liczba kredytów a upadłość konsumencka

Ponad 20 % osób które ogłosiły upadłość nie miały w tym czasie żadnego kredytu bankowego. Ale to wcale nie oznacza, że te osoby nie zaciągnęły pożyczek w bankach. Po prostu zadłużenie w tym czasie mogło zostać już odsprzedane przez bank firmie windykacyjnej. Około 22 % to osoby posiadające jeden kredyt. Prawie 40 % upadłych to osoby, które posiadają od dwóch do czterech kredytów, uwzględniając kredyty konsumpcyjne, hipoteczne, karty kredytowe i debety. 18 % spośród osób, które ogłosiły upadłość to ci, którzy mają więcej niż 5 kredytów. Tylko około 1 % stanowią ludzie, którzy zaciągnęli powyżej 10 kredytów. Obecnie zadłużenie bankrutujących z jednym kredytem wynosi ponad 221 tysięcy złotych i jest to tendencja wzrostowa. Wśród dłużników przeważają mężczyźni, choć do tej pory wcześniej były to kobiety. Najwięcej bankrutujących mieści się w grupie wiekowej od 36 do 45 lat. Są to zazwyczaj osoby aktywne zawodowe, posiadający rodziny, zazwyczaj zadłużone hipotecznie i takim osobom Sądy najczęściej pozwalają na drugi start ogłaszając upadłość konsumencką.

Milionowe długi na Mazowszu

Choć średnie zadłużenie to nieco ponad 221 tysięcy złotych, to są osoby, które mają nawet milionowe długi. Najwięcej, bo ponad 8 milionów złotych, ma do oddania dwoje mieszkańców Mazowsza. I to właśnie mazowszanie najczęściej zgłaszają wnioski o upadłość i najczęściej jest ona im ogłaszana – 25 % ogłoszonych w 2015 roku przez Sądy upadłości konsumenckich dotyczyło właśnie mieszkańców Mazowsza. Ich zadłużenie stanowi około połowy całego długu wszystkich upadłych. Na drugim miejscu plasuje się województwo śląskie (prawie 11 % upadłości), a następnie wielkopolskie (ponad 9 % upadłości).

Upadłość konsumencka nie dla wszystkich

Ale nie każdy wniosek o ogłoszenie upadłości jest rozpatrywany pozytywnie – upadłość jest ogłaszana w niecałych 60 % przypadków. Gdy dłużnik świadomie doprowadził do swojego bankructwa na przykład zaciągając dużą ilość kredytów bez możliwości ich spłaty, Sąd nie ogłosi jego upadłości. Stanie się to również wówczas gdy wniosek będzie niekompletny, a jego braki nieuzupełnione lub wtedy gdy dłużnik ukrywa swój majątek. Gdy wniosek zostanie oddalony lub postępowanie będzie umorzone, następne zgłoszenie można wystosować dopiero za 10 lat.

O popularności upadłości konsumenckiej AIF Kancelaria pisała już wcześniej w artykułach „Upadłość konsumencka” oraz „Osoby prywatne w upadłości”. AIF Kancelaria zapewnia doradztwo prawne w tym zakresie.

Paulina Milka

AIF Kancelaria sp. z o.o. Wrocław

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej