Skip to content

Windykacja członka rodziny. Jak wyegzekwować spłatę długu od bliskiej osoby?

Coraz więcej Polaków decyduje się zaciągnąć pożyczkę u członka rodziny. Procedura ta przebiega na korzystniejszych warunkach, niż w przypadku udzielania pożyczki przez bank. Zwłaszcza, jeśli umowa zostaje zawarta między członkami najbliższej rodziny, co upoważnia ich do zwolnienia od podatku. Bywa jednak, że pożyczone pieniądze nie zostają oddane w ustalonym terminie. Jak zgodnie z prawem ściągnąć dług od osoby prywatnej?

Bliskie relacje są przeszkodą w ubieganiu się o zwrot należności. Emocje lepiej odstawić na bok

Unikanie zwrotu pożyczonych pieniędzy przez osobę, z którą łączą nas bliskie relacje, wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony nie chcemy dokładać jej problemów, a z drugiej zależy nam na odzyskaniu środków. Pierwszym, co należy zrobić w tej niezręcznej sytuacji, jest podjęcie próby szczerej rozmowy i ugodowego załatwienia sporu. Część spraw rodzinnych da się załatwić polubownie, bez angażowania osób trzecich. Wystarczy odpowiednia argumentacja i chłodne podejście do tematu. Niestety, nie zawsze kontakt z dłużnikiem okazuje się możliwy, a zawarcie ugody nie wchodzi w grę. Co wtedy? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Umowa pożyczki to Twoje zabezpieczenie. Jej brak może utrudnić proces windykacji długu

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, jak ważne w przypadku pożyczania pieniędzy, jest sporządzenie pisemnej umowy pożyczki. Dokument ten potwierdza powstanie zobowiązania i stanowi podstawę do wszczęcia działań windykacyjnych, jeśli te będą konieczne. Warto wiedzieć, że brak umowy nie przekreśla szans na odzyskanie całej kwoty, ale znacznie je zmniejsza. Pomocne okazują się wówczas wyciągi bankowe potwierdzające przelew oraz inne pokwitowania. Co istotne, nieposiadanie umowy pożyczki wiąże się z niedopuszczeniem przez sąd świadków – ich zeznania nie mają znaczenia, jeżeli wierzyciel nie dysponuje pisemną wersją umowy. Niezależnie od wysokości pożyczki, zawarcie formalnej umowy działa więc na korzyść pożyczkodawcy i jest najlepszym zabezpieczeniem jego interesów. Będąc w posiadaniu takiego dokumentu, jesteś na wygranej pozycji w sprawie windykacyjnej.

Od czego zacząć windykację członka rodziny? Odzyskaj pieniądze możliwie bezboleśnie

To oczywiste, że windykując bliską osobę, chcemy obejść się z nią delikatnie. Lecz rezygnacja z działań i godzenie się na odwlekanie terminu spłaty, rzadko kiedy jest dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba też straszyć dłużnika komornikiem – są inne sposoby. Jednym z nich okazuje się monitoring należności, który zleca się zewnętrznej firmie. Profesjonaliści rzetelnie nadzorują proces spłaty długu i gdy dłużnik nie respektuje ustalonych terminów spłat, przypominają mu o zobowiązaniu.

Jeśli należność wciąż nie zostanie spłacona, przystępuje się do windykacji polubownej. AIF Kancelaria w tym zakresie nie ma sobie równych. Rozumiemy, jakie konsekwencje niesie ze sobą nieprzestrzeganie terminów płatności. Reprezentując wierzycieli, doprowadzamy do szybkich spłat zobowiązań, zaciągniętych przez dłużników. W przypadku windykacji osób prywatnych, takich jak członkowie rodziny, działamy łagodnie, ale skutecznie. Nie daj się oszukiwać! Pożyczenie pieniędzy musi odbywać się na określonych warunkach i żadne wymówki nie upoważniają dłużnika do ich nierespektowania. Skontaktuj się z nami poprzez formularz, a należycie zajmiemy się Twoją sprawą.