Zadzwoń do konsultanta: 71 349 09 19
 • Polski
 • Deutsch
 • English
 • Русский
AIF Kancelaria

Windykacje na koszt dłużnika

 • 20 lat doświadczenia w windykacji
 • ponad 1500 wygranych spraw
 • analiza i prowadzenie sprawy na koszt dłużnika

20 lat doświadczenia
w windykacji

AIF Kancelaria

Doradztwo prawne

 • Wywiad Gospodarczy
 • Zakaz prowadzenia działalności
 • Skarga Pauliańska

analiza i prowadzenie sprawy
na koszt dłużnika

AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań

 • działamy na terenie całej Polski
 • brak wstępnych kosztów
 • sprawdź swoje prawo do odszkodowania

ponad 1500
wygranych spraw

Wyjawienie majątku dłużnika. Jak ustalić realną kondycję finansową nierzetelnego kontrahenta?

Dochodzenie należności przed sądem stanowi niezwykle złożoną procedurę. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których suma roszczeń daleko przekracza wartość majątku zadeklarowanego przez dłużnika. Zmagający się z rzekomo niewypłacalnymi kontrahentami nie są jednak całkowicie bezbronni. Jednym z podstawowych instrumentów prawnych, stosowanych również przez prawników z AIF Kancelaria, jest wyjawienie majątku dłużnika. Na czym to polega, jakie niesie ze sobą konsekwencje i kto może składać adekwatne wnioski?

Po wezwaniu przez wierzyciela dłużnik musi sporządzić szczegółowy spis posiadanego majątku

Sytuacja, w której komornik nie jest w stanie odzyskać całej należności, może dojść do umorzenia egzekucji ze względu na jej bezskuteczność. Wierzyciel dysponujący tytułem wykonawczym powinien bez zbędnej zwłoki wystąpić do sądu o wyjawienie majątku dłużnika. Kluczową przesłanką dla rozpoczęcia tej procedury jest uzasadnienie wniosku. Należy w nim wykazać, że roszczenia nie zostaną zaspokojone w całości ze środków i nieruchomości, o których wiadomo że są w posiadaniu dłużnika. Stosowne dokumenty można złożyć na każdym etapie postępowania egzekucyjnego, a także przed jego rozpoczęciem lub już po jego zakończeniu. Tym samym windykacja sądowa może się toczyć również po zajęciu komorniczym. Na specjalnie zwołanym posiedzeniu sądu dłużnik, którego obecność jest obowiązkowa, musi pod rygorem sankcji wypełnić stosowny formularz: nie tylko wymienić wszystkie składniki majątku, ale również wskazać miejsce, w którym aktualnie się znajduje. Dopuszczalna jest również ustna forma wyjawienia majątku, po złożeniu oświadczenia sporządzony zostaje pisemny protokół.

Kiedy cały dobytek dłużnika zostanie wymieniony, windykacja sądowa wchodzi w kluczową fazę

Wierzyciel wcale nie musi brać deklaracji za dobrą monetę – ma bowiem prawo do zadawania szczegółowych pytań. O źródła dochodów, posiadane nieruchomości i inne aktywa, o których posiada sprawdzoną wiedzę. To pokazuje, jak ważnym elementem przygotowań do wyjawienia majątku przed sądem jest rzetelny, dogłębny wywiad. Prawnicy AIF Kancelaria znają sprawdzone, całkowicie legalne ścieżki, po których można niezwykle precyzyjnie ustalić faktyczny majątek dłużnika. Pokazanie drugiej stronie, że dysponuje się konkretnymi i udowodnionymi danymi, wystarczająco skutecznie zniechęca do jakichkolwiek prób ukrywania posiadanych dóbr czy manipulowania faktami. Przedstaw nam szczegóły Twojej sprawy, a my dopilnujemy aby roszczenia zostały zaspokojone w całości!

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej