Łącznie ponad ćwierć miliarda złotych długu wygenerowały wszystkie osoby, które w ostatnich miesiącach zdecydowały się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To efekt rekordowych ilości wniosków składanych w 2023, 2024 oraz też na początku 2025 roku. W zdecydowanej większości przypadków problemy finansowe rozpoczynały się minimum dwa lata przed osiągnięciem apogeum. Dlaczego tak się dzieje? Co wiemy o trwającym już roku w kontekście upadłości konsumenckich? Specjaliści z AIF Kancelaria odpowiadają na te oraz inne kluczowe pytania. Przeczytaj!
Trudna sytuacja gospodarcza spowodowała niechlubny rekord w 2025 roku
Polacy nie zdążyli się na dobre podnieść po pandemii koronawirusa, a na ich barki spadł kolejny gigantyczny ciężar. Najwyższa od niemalże stu lat inflacja zdecydowanie odbiła się na portfelach konsumentów, czego efekty obserwujemy po dzień dzisiejszy – blisko trzy lata od szczytu wykresu. Ceny podstawowych artykułów w sklepach wyraźnie wzrosły. Wzrosły również koszty życia, raty kredytów oraz kwoty widniejące na rachunkach za wynajem mieszkań. Co siódme gospodarstwo domowe ma problem z zachowaniem płynności finansowej. Końcówka 2024 roku i sam początek 2025 roku z pewnością nie mogą zostać uznane za optymistyczne z perspektywy zadłużonych osób. Jakie są więc perspektywy na kolejne miesiące i drugą połowę trwającego roku? Już nieco bardziej pozytywne, niż mogłoby się wydawać. Chociaż od stycznia sytuacja jest daleka od idealnej, inflacja powoli hamuje. Spadać powinny również stopy procentowe czy też ceny podstawowych artykułów spożywczych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę te czynniki oraz zgłoszoną już ilość bankructw, dość łatwo dojść do wniosku, że ostatni kwartał 2025 roku nie musi być bliźniaczy do analogicznych okresów dwoma lub trzema laty.
Kto najwięcej traci na kryzysie dotykającym Polaków? Odpowiadamy!
Pula długu wygenerowana przez Polaków jest naprawdę ogromna. Najwięcej pieniędzy należy się bankom, firmom ubezpieczeniowym oraz przedsiębiorcom. Czołówkę tego zestawienia zamykają też firmy telekomunikacyjne i administracja państwowa. Niewypłacalni konsumenci to niezwykle poważny problem, który regularnie powraca praktycznie w każdym sektorze gospodarczym. Widać to doskonale chociażby po popularności świadczonych przez nas usług. Upadłości konsumenckie nie są jedynym obszarem generującym rekordowe wyniki. To samo powiemy również o procesach windykacji. Co prawda część z nich udaje się zakończyć na etapie polubownych negocjacji, ale w dalszym ciągu ogromna pula spraw trafia na wokandę sądową, a ściąganie zadłużenia potrafi trwać nawet kilka lat. To tylko potwierdza tezę, że problemy finansowe przeważnie nie są efektem działań w czasie teraźniejszym.
Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia AIF Kancelaria – zleć windykację na koszt dłużnika!
Bezpłatny wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników BIG .