Skip to content

Kiedy właściciel nie płaci za mieszkanie… krótko o windykacji we wspólnocie mieszkaniowej

Nieuczciwych dłużników można znaleźć praktycznie wszędzie. Nie tylko zalegają oni z płatnościami np. w bankach ale także we wspólnotach mieszkaniowych. Nie przesadzimy jeśli powiemy, że duża liczba osób zalegających z płatnościami wpływa negatywnie na funkcjonowanie całej gospodarki i każdego przedsiębiorstwa. Właśnie z tego powodu nie zaleca się lekceważenia niezapłaconych należności. A jak właściwie powinna wyglądać windykacja we wspólnocie mieszkaniowej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Działaj zgodnie z dobrem wspólnoty mieszkaniowej i dojdź do porozumienia z dłużnikiem

Funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych opiera się przede wszystkim na płatnościach jakie realizują mieszkańcy. Celem tych środków finansowych jest przede wszystkim utrzymanie części wspólnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel mieszkania posiada obowiązek terminowego regulowania wszystkich płatności za nieruchomość. Dlaczego tak ważne jest, aby zarząd wspólnoty mieszkaniowej sprawdzał czy wszyscy mieszkańcy wywiązują się ze swojego obowiązku? Chodzi tutaj głównie o dobro wszystkich osób użytkujących nieruchomość. Brak płatności ze strony pojedynczych osób skutkuje brakiem środków finansowych potrzebnych na konkretne czynności. Warto pamiętać, że płynność finansowa jest w tym obszarze najistotniejsza. Jakie w takim razie należy podjąć kroki w celu wyegzekwowania należności? Pierwszym krokiem jest rozpoczęcie windykacji polubownej. Tradycyjne postępowanie uwzględnia tutaj wysyłanie powiadomień mających na celu skłonienie dłużnika do zapłaty. Dlaczego przed skierowaniem sprawy do sądu warto najpierw dojść do porozumienia? Głównie chodzi tutaj o rozeznanie się w sytuacji życiowej osoby zwlekającej z płatności, w końcu nie zawsze dług wynika z nieuczciwego zachowania.

Kiedy sądowa windykacja jest nieunikniona skorzystaj z pomocy specjalistów

Wysyłałeś już polubowne wezwanie do zapłaty, a dłużnik dalej milczy? Kolejnym krokiem jest tzw. przedsądowe wezwanie do zapłaty. Należy w nim określić dokładny termin zapłaty, poinformować o rosnących odsetkach, a także dokładnie przedstawić konsekwencje prawne z jakimi może się spotkać dłużnik. W wielu przypadkach to właśnie na tym etapie dłużnik informowany jest o możliwym wpisaniu do Krajowego Rejestru Długów. Jeśli polubowna windykacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów kolejnym krokiem jest wszczęcie postępowania sądowego. Jego głównym celem jest wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Czy nakaz ten jest gwarancją, że dłużnik ureguluje zaległą płatność? Niestety nie! W takich przypadkach postępowanie komornicze jest nieuniknione. Musimy zaznaczyć, że aby windykacja okazała się skutecznym działaniem konieczna jest dokładna znajomość wszystkich przepisów prawnych oraz wprowadzanych nowelizacji. Proces windykacyjny nie należy do najłatwiejszych dlatego właśnie nasza AIF Kancelaria oferuje profesjonalną pomoc prawną wszystkim zainteresowanym Klientom. Z pomocą adwokatów dla których windykacja we wspólnocie mieszkaniowej nie stanowi tajemnic uporasz się ze swoimi dłużnikami szybciej niż myślisz! Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji!